Hráč Monaka vyprovokoval po gólu sparťanské fanoušky. Vyhráli jsme nad rasismem, říká trenér hostů

Magazín
Ze společnosti, celebrity a zajímavosti.
Aurelien Tchouameni
Střelec prvního gólu Aurélien Tchouaméni z Monaka
Foto: Кирилл Венедиктов / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek4. 8. 2021

Na časomíře právě běžela 37. minuta zápasu Sparta – Monako, kdy si na roh naskočil Aurélien Tchouaméni z týmu hostů a nekompromisně zavěsil hlavou. Dostal tím svůj tým do vedení. Následně běžel před sparťanské fanoušky a začal směrem k nim oslavně gestikulovat. Z domácího sektoru se ozývalo silné bučení.

Podle hráčů Monaka měly bučení doprovázet i opičí skřeky, které jsou považovány za rasismus. Sám dotčený Tchouaméni a ostatní hráči Monaka následně běželi se stížnostmi za hlavním rozhodčí a hra byla na několik minut pozastavena.

Během té doby se z reproduktorů na stadionu ozývaly prosby, aby nedocházelo k rasistickým urážkám. Utkání mohlo být kvůli rasismu i předčasně ukončeno a Spartě by hrozila kontumační prohra.

Zápas se nakonec bez větších potíží dohrál. Když rozhodčí ukončil zápas, na ukazateli svítil výsledek 0:2, který domácím nedává příliš nadějí na postup. Hráč Tchouaméni se však po závěrečném hvizdu opět vydal gestikulovat směrem k domácím fanouškům a je možné, že znovu zazněly nějaké rasistické urážky.

Výhra nad rasismem, slova bolí víc než facka

Po zápase okomentoval celou situaci i trenér hostů Niko Kovač. “Všichni jsme smutní a zklamaní, že se v 21. století tohle ve světě děje. Rád bych, aby to přestalo, protože ve fotbale jsme si všichni rovni. Fotbal je mostem. Jsem moc pyšný na hráče, protože jsme dobře zareagovali. Někteří z nich byli opravdu naštvaní, zklamaní a smutní, ale řekl jsem jim, že jsme tu od toho, abychom hráli fotbal,” řekl trenér Monaka na tiskové konferenci.

“Vím, že to bolí a že se to velmi těžko chápe. Je to nepochopitelné, ale řekli jsme si, že budeme pokračovat. Vyhráli jsme zápas a porazili jsme rasismus. To je největší poselství dneška. Tohle je cesta. Je důležité zdůraznit, že šlo o menší část diváků, ne celý stadion. Bavili jsme se o tom s rozhodčím a trenérem Sparty Vrbou. Řekl jsem mu, že za to není zodpovědný. Jsme tu od toho, abychom hráli fotbal a vyhráli. Snad se to už nikdy nestane,” uvedl Niko Kovač.

“Atmosféra v šatně byla velmi napjatá, probíhaly diskuze. Slova bolí víc než facka. Když někoho praštíte do obličeje, bolí to den. Tohle ale bolí déle. Zanechává to větší jizvu,” dodal bývalý trenér Bayernu Mnichov.

UEFA bere veškeré rasistické výjevy smrtelně vážně, své by mohl vyprávět i slávista Ondřej Kúdela. Spartě tak nyní reálně hrozí tučná pokuta a možná i uzavření stadionu na příští utkání v Evropě, ve které bude pražská Sparta na podzim pravděpodobně hrát základní skupinu Evropské ligy.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Scandaal66
Scandaal66
1 rok

“Rasismus skončí,až si černoši přestanou stěžovat” Morgan Freeman…

1
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x