Kdo může za masivní Pirátské vykroužkování? Milion chvilek a jejich strategická kampaň

bartos ivan pirati
Předseda Pirátů Bartoš, kterého kroužky voličů nepotěšily
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek15. 10. 2021

Letošní volby měly nejvyšší účast od roku 1998. Velkou zásluhu na tom má velmi dobře zacílená a provedená kampaň spolku Milionu chvilek pro demokracii. Spolek cílil na nerozhodnuté voliče či nevoliče a nabádal je k volbě jedné z protibabišovských koalic.

Milion chvilek tak přemlouval nerozhodnuté voliče a nevoliče, aby volili koalici Spolu nebo Piráty se Starosty, které spolek považoval za jediné dvě možnosti, jak se zbavit vlády Andreje Babiše. A jak víme od víkendu, vyšlo to.

Z mnohdy až vlezlé kampaně však nebyly v průběhu předvolebního období kolikrát nadšené ani samotné koalice, protože měly strach, aby to voliče spíše neodradilo. Nakonec však mohou Milionu chvilek milionkrát poděkovat, protože spolek dokázal to, co samy nedokázaly, a to aktivovat nevoliče, kteří vyšší volební účastí rozhodli volby.

Výzvy ke kroužkování

Zástupci Milionu chvilek se často setkávali s postojem lidí, že by i volili tu či onu stranu, ale vadil jim zbytek koalice. Spolek tak vysvětloval lidem princip kroužkování, což byl s vysokou pravděpodobností ten důvod, proč k volbám nakonec přišlo tolik lidí.

Na kroužkování apeloval i na svém Facebooku. “Nesedí vám některá ze stran koalice? Pokud chcete podpořit určitou stranu koalice, prostě zakroužkujte první 4 kandidáty vaší preferované strany. Samozřejmě to platí i naopak, znevýhodníte tím stranu, které preferenční hlasy nedáte. Můžete tak kroužkováním řešit dilema, když v koalici nesouzníte s některou ze stran,” napsal zde například spolek měsíc před volbami.

Milion chvilek i nepřímo radil, jak vykroužkovat některou stranu koalice. “Pokud by stejně uvažovalo 5 % voličů dané koalice ve vašem volebním kraji, dostali by se do Sněmovny hlavně kandidáti vámi preferované strany. V krajním případě by se v menším kraji mohlo stát, že Sněmovnu obsadí pouze zakroužkovaní kandidáti,” popsal tehdy spolek způsob, díky kterému Piráti nakonec na počet mandátů pohořeli.

Strategie Milionu chvilku vyšla na jedničku. “Demokratickým voličům v překonání výhrad a strategické volbě částečně pomohla možnost kroužkování. Kroužkování, ke kterému jsme také vyzývali, neboť mobilizace demokratických hlasů a pragmatická volba byla pro vítězství demokratů klíčová. To umožnilo lidem nejen preferovat konkrétní osobnosti, ale i konkrétní stranu v koalici,” potvrzuje spolek význam kroužkování při dosažení svého cíle.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x