Koalice slibovaly před volbami štíhlejší stát. Teď vymýšlejí nová ministerstva, aby uspokojily Piráty

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
bartos profant
Pirátský odborník na digitalizaci Profant s šéfem strany Bartošem
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Simona Dvořáčková13. 10. 2021

Pětikoalice, která utvoří budoucí vládu, slibovala před volbami štíhlejší stát. Teď jsou však ve hře nová ministerstva, jedno z nich by mělo připadnout Pirátům, kterým chtějí koalice zřejmě kompenzovat jejich neúspěch ve volbách, kde je vykroužkovali voliči Starostů.

V nové pětikoaliční většině, kterou tvoří ve Sněmovně ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostové a Piráti je mnoho hladových krků a postů ve vládě je málo. Ve hře je tak vznik nových ministerstev. Jedno z nich má být podle serveru Novinky.cz nově ministerstvo pro digitalizaci, které by měl obsadit zástupce Pirátů, pro které je digitalizace stěžejní téma. Na stole má být i vznik ministerstva pro evropské záležitosti.

Ačkoliv získali Piráti ve volbách pouhé 4 mandáty, mohou mít i přes tento očividný neúspěch až 3 ministry, což by byl rekord. Nejlepší výtěžek po volbách zatím v historii zaznamenala strana Zelených, která se 6 poslanci obsadila 4 ministerstva. Kromě zmíněného nového ministerstva pro digitalizaci, mají mít Piráti zájem ještě o ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo práce a sociálních věcí.

Pirátským odborníkem na digitalizaci je poté Ondřej Profant, který proslul svými výroky o bílých páprdech nebo snahou o odstranění pohlaví z občanek, v uplynulých volbách ovšem pohořel. V Praze, kde koalice Pirátů a Starostů získala celkem 6 mandátů, kandidoval Profant z volitelného 4. místa, ale do nové Sněmovny se přesto nedostal.

Mělo by vzniknout ministerstvo pro digitalizaci?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Profant už před volbami hovořil v rozhovoru pro server E15 o nutnosti zřídit ministerstvo, které bude řešit digitalizaci. Kandidátem na ministra digitalizace by tak mohl být právě on.

Jedním z hlavních předvolebních témat obou koalic byl přebujelý stát a snaha o jeho zeštíhlení. Vznik nového ministerstva však jde proti těmto představám, protože Pirátský zástupce by na novém ministerstvu jistě neseděl sám, ale potřeboval by okolo nové úředníky.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x