Milan Kubek bojoval před lety proti povinné vakcinaci. Dnes by povinné očkování nařídil všem dospělým

milan kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Česká lékařská komora
Autor: Radek Polívka24. 11. 2021

Prezident České lékařské komory Milan Kubek vedl v roce 2009 razantní boj proti povinné vakcinaci. U očkování proti prasečí chřipce mu tehdy například vadil až příliš velký zásah do integrity člověka v kontextu toho, že se nejedná o mor ani pravé neštovice. Dnes by však povinné očkování proti covidu-19 nařídil plošně všem dospělým.

Milan Kubek se během pandemie koronaviru vyprofiloval ve výraznou osobnost současnosti, která je vidět takřka denně v mnoha internetových, ale i televizních médiích, kde vystupuje ze své pozice zástupce lékařů jako šéf České lékařské komory.

Jeho názory k řešení koronavirové krize jsou povětšinou přísnějšího rázu. Česká lékařská komora pod vedením Kubka vydala před pár dny stanovisko, ve kterém vyzývá k co nejrychlejšímu zavedení povinného očkování proti covidu-19 u osob starších 18 let. Slova o povinné vakcinaci potvrdil poté i Milan Kubek sám v rozhovoru pro Český rozhlas.

Bojovník proti povinnému očkování

Zajímavostí ovšem je, že před více než deseti lety bojoval Kubek, už toho času jako prezident České lékařské komory, stejně tak důrazně v médiích proti povinné vakcinaci. Tenkrát se jednalo o očkování proti prasečí chřipce.

Kubek tehdy bránil u tohoto druhu očkování možnost svobodné volby. “Očkování je svobodné rozhodnutí a Česká lékařská komora protestovala proti tomu, že by měli být snad zdravotníci očkováni povinně,” řekl Kubek v prosinci 2009 v pořadu Interview ČT24 s tím, že naštěstí jim nikdo povinnou vakcinaci nařídit nemůže.

Na úryvek s těmito výroky se můžete podívat buď přímo v archívu České televize pod výše uvedeným odkazem, anebo i v následujícím videu.

Podle jeho slov z února 2010 by povinné očkování bylo v rozporu s článkem 5 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně. “Každý občan má právo rozhodnout, zda mu má být, či nemá být lékařský zákrok proveden,” řekl tehdy v pořadu ČT24 Události, komentáře. Oponentem mu byla tenkrát v pořadu další známá osobnost poslední doby Roman Prymula.

Svůj odmítavý postoj vysvětloval Kubek ve stejném pořadu slovy, že by při povinném očkování šlo až o příliš velký zásah do integrity člověka. “Já jsem šokován tím, že takové myšlenky vůbec někoho napadají,” říkal k nenaplněným záměrům povinně naočkovat 16 tisíc vojáků. “Jsou zde výjimky, kdy může být člověk nucen k nějakému lékařskému zákroku proti své vůli, ale tam vždy musí být účel, který je přiměřený tomuto velkému zásahu do integrity daného člověka. A tady se nebavíme o nějakém moru, který by decimoval celá města. To nejsou neštovice. Pan profesor (Prymula) vám určitě řekne, kolik procent nakažených lidí zemře na tuto prasečí chřipku,” srovnával tehdy Kubek závažnost řádově slabší prasečí chřipky s nemocemi, které měly ve svých dobách smrtnost v desítkách procent.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x