Pirátský poslanec vyzdvihuje vyvlastňování bytů v Berlíně. Vyvolává to vzpomínky na doby dávno minulé

frantisek kopriva
Pirátský poslanec František Kopřiva
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek28. 9. 2021

Mladý Pirátský poslanec František Kopřiva vyzdvihuje výsledek referend ve Švýcarsku a v německém Berlíně. V jednom případě šlo o sňatky homosexuálů, v druhém o vyvlastňování bytů. To druhé by mohlo v někom vzbuzovat vzpomínky na doby dávno minulé, kdy po roce 1948 docházelo ke znárodnění soukromého vlastnictví.

Vyvlastnění sice není znárodnění, protože tehdy v komunistickém Československu docházelo k zabrání soukromého majetku bez náhrady či za symbolickou cenu, ale i tak jde o velký zásah do práv soukromého vlastnictví.

Při vyvlastnění by měli soukromí vlastníci dostat do určité míry férovou cenu, která však nemusí být zcela tržní, protože například podle naší legislativy cenu určuje znalec ke dni ocenění. V jiných státech mohou být poté podmínky i jiné.

“Reminder pro místní konzervativní obdivovatele Západu: Včera se občané vyslovili v jedné zemi pro manželství pro všechny a v metropoli druhé země pro vyvlastnění čtvrt milionu bytů od největších developerů,”
napsal Kopřiva na svém Twitteru s tím, že patříme na západ.

V komentářích se však dočkal on a celá Pirátská strana kritiky. “Navenek se prezentují jako středaři s tváří umírněného Bartoše, Michálka, dua Ferjenčíků a pak se člověk koukne na jejich fórum a zaměří se na ostatní členy – samí zelení, progresivní levičáci, aktivisti. Kdo nechce vidět, ať nevidí,” píše například David.

Vyjádřil se i bývalý novinář z DVTV. “Ach jo, vy jako Piráti bojujete už X měsíců s velkým hoaxem, který se týká postoje partaje k bytům. A pak to takovouhle formulací přiživíte. Tohle je fakt střílení do vlastní nohy,” píše Filip Horký.

Další komentující Kopřivovi například poradil i to, aby do voleb raději konzultoval každý svůj příspěvek. Neříká se nadarmo, že mlčeti zlato, mluviti stříbro. U Pirátů to platí dvojnásob.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x