Podle předsedkyně Trikolory zavádí koalice Spolu totalitní praktiky. Vadí jí snaha vyšachovat SPD

majerova zahradnikova
Zuzana Majerová Zahradníková, která vedla do voleb TSS
Foto: Trikolora Svobodní Soukromníci (TSS)
Autor: Petr Karásek13. 10. 2021

Ačkoliv bylo hnutí SPD pro Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která vedla do voleb uskupení TSS, politickou konkurencí, svého konkurenta se zastala. Předsedkyně Trikolory kritizuje snahu stran koalice Spolu o vyšachování SPD z vedení Sněmovny.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se jasně vyjádřila, že TOP 09 nezvolí zástupce SPD do vedení Sněmovny. “Nikdy jsme nepodporovali ve vedení Sněmovny do žádné funkce extremistu a ministerstvo vnitra SPD zařazuje mezi extremistické subjekty v České republice. TOP 09 je stranou demokratickou, podporující demokracii, a nikoliv strany, které ji chtějí destruovat. Nemůžete tedy od nás očekávat, že v tomto volebním období bychom kdokoliv z nás volili zástupce této strany do nejužšího vedení Sněmovny, tedy do jedné z nejvyšších ústavních funkcí v této zemi,” prohlásila šéfka TOP 09 po schůzi poslaneckého klubu.

Podobně k SPD přistupuje i další strana z koalice Spolu, kterou je KDU-ČSL. “Nevidíme důvod, proč by ve vedení měla být zastoupena strana, která je svými projevy zjevně extremistická, za hranou slušnosti a demokratických principů. Navíc mají méně poslanců než minule,” uvedl podle Aktuálně.cz lidovecký poslanec Marek Výborný, podle kterého s tímto přístupem souhlasí i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Stanovisko lídra koalice a pravděpodobně budoucího premiéra Petra Fiala z mateřské ODS, který po výhře ve volbách prohlašoval, že chce zakopávat vykopané příkopy mezi lidmi, zatím není známo.

A právě tato vyjádření, podle kterých by nemělo být respektováno poměrné zastoupení ve vedení Sněmovny na základě výsledků voleb, vadí předsedkyni Trikolory Zuzaně Majerové Zahradníkové, jejíž vlastní uskupení TSS ve volbách neuspělo.

Podle Majerové Zahradníkové koalice Spolu tím, že nechce respektovat demokratické zvyklosti, zavádí totalitní praktiky. “Koalice Spolu zavádí totalitní praktiky? Co na tom, že voliči rozhodli, kdo ve sněmovně zasedne! Co na tom, že tím porušuje veškeré demokratické principy a po 32 let platná pravidla. To jsou asi ty správné Evropské hodnoty. Spolu do jejich ‘eurobolševické totality’,” podpořila na svém Facebooku konkurenční SPD ve snaze o post místopředsedy Sněmovny.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x