Poslanci schválili krácení sociálních dávek o pokuty. Proti byla ČSSD, Piráti i Starostové

hlasovani hmotna nouze
Výsledek hlasování novely zákona o pomoci v hmotné nouzi
Foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Autor: Petr Karásek9. 7. 2021

Poslanecká sněmovna se v pátek zabývala novelou zákona o hmotné nouzi, která by znamenala možnost krácení sociálních dávek u lidí, kteří neplatí pokuty za určité přestupky. Tito lidé by tak mohli přijít o část dávek na bydlení či příspěvku na živobytí, pokud jsou jejich příjemci. Úřady by tak mohly pokuty z těchto příspěvků strhávat.

Novela zákona je z pera poslanců ODS, kteří jej předložili Sněmovně v roce 2018. Dnes přišlo na řadu závěrečné 3. čtení.

Sociální dávky mají být na základě tohoto návrhu sníženy o úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně tak i v případě nepřihlášení dítěte k povinné školní docházce, nebo při jejím zanedbávání. Krácení by byli i ti, kteří nezaplatí pokutu za porušení obecní vyhlášky, která stanovuje podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí.

ČSSD, Piráti a Starostové proti

“Nemůžeme přijímat protiromské zákony v této Sněmovně. Zákon jde totálně proti demokracii ve společnosti. Podívejte se na to, co chcete schválit,” kritizoval ostře návrh během jednání poslanec ČSSD Petr Dolínek.

Podle ministryně práce a sociálních věcí by mohlo po přijetí tohoto zákona dojít k vyostření problémů v takzvaných vyloučených lokalitách. “Myslím si, že systém dávek má být přísný, má fungovat jako trampolína, dostanete se do problémů, sociální systém vás vyhoupne zpět do normálního života, ale normální je pracovat, platit daně, pečovat o své blízké a chodit do práce a do školy. Myslím si, že řešením, zásadním řešením, a není to jednoduchý problém, je skutečně sociální práce na obcích,” řekla Jana Maláčová z ČSSD.

Problém s návrhem měli i Piráti. “Byla bych velice ráda, aby opravdu všichni věděli, co to může způsobit a co to také s největší pravděpodobností způsobí. Už tady vystupovala paní ministryně, která varovala před eskalací napětí a tím, že opravdu není jasné, co to například v okolí vyloučených lokalit může udělat. Zákon, který je předložený nic nevyřeší, spíš zhorší situaci,” řekla Pirátka Richterová.

Novelu zákona nakonec schválila celá Poslanecká sněmovna bez poslanců ČSSD, Pirátů a Starostů. Explicitně proti hlasoval celý poslanecký klub Pirátů a většina ČSSD. Nyní poputuje návrh do Senátu a poté případně k podpisu prezidentovi.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Scandaal66
Scandaal66
1 rok

Ať je člověk černý nebo bílý,zákony v této republice musí platit pro každého…doufám že ho prezident co nejdříve podepíše…

Jeník
Jeník
1 rok

Zákon, postihující neplatiče pokut ak jpod. povinných plateb je naprosto spravedlivý a už tu měl dávno být. Je nesmyslné tvrdit, že je výlučně protiromský. Avůbec mne nepřekvapuje, že se proti němu postavili demagogicky právě piráti, kteří něco vyhlašují, ale pak to takovým postojem účelově (před volbami) znevažují – viz např. jejich vítání imigrantů a jejich ubytovávání na úkor našich seniorů v jejich údajně nadměrných bytech.

helena-kr
helena-kr
1 rok

pro mne je tento zákon pro všechny bez rozdílu.ten kdo jej označuje za protirómský je v podstatě rasista

Pavel
Pavel
1 rok

No konečně. Nevím, jak někdo tento zákon může považovat za protiromský. Tento naopak srovnává všechny občany bez rozdílu rasy. Ať je černý, bílý, žlutý, nebo rudý. A tak to má být. Tedy žádný rasismus. Nikoli jak to bylo doposud, že ta nejhlasitější a nejméně vychovaná ,nebo nejméně ukázněná rasa (a je to vůbec rasa?), tedy společenství ostatním nejvíce škodící je v rámci našich zákonů nedotknutelné

akinom
akinom
1 rok

Ráda bych se zeptala, proč pan Dolínek označuje návrh za protiromský?! Vždyť přece mezi problémovými, kterých by se to týkalo, jsou i čeští lidé. Proč radši neapeluje na důraznější vymáhání povinností a dodržování zákonů od těchto spoluobčanů. Panu Dolínkovi to myslí nějak rasisticky, nebo je předposr…. Souhlasím s valnou většinou předchozích komentářů.

Josef Mašek
Josef Mašek
1 rok

šmejdi a grázlové co nedodržují zákony a neplatí pokuty a žijí z podpor a peněz daňových poplatníků….mají protispolečenské a proti občanské zastání u špinavců z ČSSD od Pirátů a od Starostů….aspoň občané vidí s kým máme tu ČEST

22
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x