Rusko má jedinou cestu, jak z války vycouvat. Musí obětovat Putina

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
putin
Vladimir Putin
Foto: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY 4.0
Autor: Petr Karásek20. 3. 2022

Už přes 3 týdny probíhá nesmyslná válka na Ukrajině, kterou vyprovokovalo Rusko. Ukrajina se hrdinsky brání a znemožňuje ruským jednotkám větší postup. I kdyby Rusko Ukrajinu nakonec dobylo, nebude to pro světem izolované Rusko vůbec žádná výhra. Rusko má jedinou šanci na nápravu, obětovat svou hlavní figurku.

V každé šachové partii je důležité umět obětovat ve správný čas tu správnou figurku. I slavný ruský šachista Garri Kasparov, který je mimochodem velkým Putinovým kritikem, moc dobře ví, kdy se vyplatí obětovat královnu, ačkoliv jde o velmi mocnou figurku. Stejně tak Rusko musí obětovat svou královnu – Putina.

Jedinou šanci pro Rusko, jak z války vycouvat a neprohrát celou pomyslnou šachovou partii, je se zbavit Putina a svést na něj celou válečnou operaci. Pokud v sobě mají vojenské a ekonomické elity v Rusku alespoň kousek racionality, tak o něčem takovém musí v tento moment minimálně přemýšlet.

Pokud by tamní elity svrhly Putina, označily jej ze jediného strůjce války na Ukrajině s vysvětlením, že jeho kroky byly hnané psychickou chorobou, mohlo by se Rusko minimálně ekonomicky vrátit před 24. únor 2022, možná i před rok 2014. Mezinárodní společenství by však stále žádalo potrestání Putina.

Dokážu si představit, že by mohl v Rusku proběhnout i kontrolovaný převrat. To znamená, že by proběhlo všechno výše jmenované s tím rozdílem, že by se dějiny měnily nikoliv za zády Putina, ale s jeho vědomím. V takovém okamžiku by mohlo dojít i k fingované sebevraždě, kterou by se vyřešil problém s Putinovým stíháním za válečné zločiny.

Putin by si takto mohl zachovat malý vliv a dožít někde například v Jižní Americe. Jaký lepší odchod by si mohl přát bývalý agent KGB?

Pro spoustu lidí by byl jistě i takovýto scénář, který by ukončil válku v Evropě a vrátil Rusko z pozice vyvrhele do pozice ekonomického partnera, přijatelný.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x