Šetřit se bude jinde, politici o vyšší platy díky Senátu nepřijdou. Reakce Babiše na sebe nenechala dlouho čekat

predseda senatu
Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Foto: Senát Parlamentu ČR
Autor: Radek Polívka28. 10. 2021

Senát odmítnul zmrazení platů vrcholných politiků, ty tak od ledna příštího roku vzrostou o zhruba 6 procent na 96 300 Kč. Rozhodnutí bylo dle dřívějších vyjádření senátorů očekávané, protože šlo prý pouze o předvolební populismus Andreje Babiše. Krok Senátu zkritizoval nejen Babiš, ale i dosluhující ministryně Jana Maláčová či Tomio Okamura.

Před volbami totiž návrh zákona na zmrazení svých platů schválili poslanci všech stran včetně těch, jejichž senátoři tento návrh považují nyní za populismus. Zmrazení platů politiků po dobu pěti let tehdy podpořilo 133 ze 134 přítomných poslanců.

Senátoři návrh shodili pod stůl, protože jejich odmítnutí již nemůže stará Sněmovna přehlasovat. “Za prvé to byl mistrný tah pana premiéra, to musím uznat. Za druhé je to vrchol populismu,” řekl již na úterním jednáním Zdeněk Nytra, který je šéfem senátního klubu ODS a TOP 09. I představitelé Starostů se vyjadřovali obdobně. “Je to krok, který je nestandardní, není úplně logický a je to krok populistický,” uvedl například předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček.

Není tedy divu, že Senát na svém středečním zasedání návrh na zmrazení platů vrcholných politiků odmítnul. Šetřit se tak bude muset jinde, což rýsující se vládní pětikoalici vyčetl premiér Babiš, který to označil dokonce jako za nemrávné.

Vyjádřila se i Jana Maláčová, která bude kandidovat na novou předsedkyni ČSSD. Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí kritizuje senátory za to, že na své platy si sáhnout nenechají, ale 300 Kč pro důchodce bylo hodně.

Ostrou kritikou nešetřil ani předseda hnutí SPD, které se o zmrazení politiků snaží již dlouhodobě. Tomio Okamura poté krok Senátu označil za drzost a aroganci.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x