Šmardovo-Petříčkova ČSSD to bude mít těžké. Kde bude brát voliče?

Glosa
Upozorňujeme čtenáře, že následující text není článkem zpravodajským, ale publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
michal smarda
Nový předseda ČSSD Michal Šmarda
Foto: ČSSD
Autor: Radek Polívka10. 12. 2021

Volbou Michala Šmardy za předsedu ČSSD zvítězilo v sociální demokracii její liberální křídlo, které bylo nejsilnější za Bohuslava Sobotky, což ale bylo zároveň to období, ve kterém započal její pád. Otázkou také je, kde bude strana brát voliče, protože u městských liberálních voličů v současnosti bodují přitažlivější Piráti.

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček už minule kandidoval proti Janu Hamáčkovi a ve volbě předsedy strany neuspěl. V dnešní volbě to zkusil jeho parťák Michal Šmarda, který s výrazným náskokem porazil dosluhující ministryni práce Janu Maláčovou.

Záda budou Šmardovi na pozici místopředsedů krýt názorově blízcí parťáci, kterými jsou již zmíněný Tomáš Petříček a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Všichni tři také měli velké výhrady k účasti ČSSD v Babišově vládě.

Nový předseda ČSSD Michal Šmarda, který získal podporu 130 kandidátů z 230,  se v minulosti netajil tím, že by chtěl uzavřít koalici či jinou formu spolupráce se Zelenými. S podporou strany Zelených už například on sám kandidoval do Senátu, kde ve 2. kole neuspěl proti kandidátovi KDU-ČSL.

Je tak poměrně jasné, kam bude nová ČSSD pod vedením Šmardy názorově směřovat, a to německým směrem, kde novou vládu budou tvořit právě sociální demokraté v koalici se Zelenými a liberální FDP.

Kde bude brát nová ČSSD voliče?

Je pravděpodobné, že tento nový směr nažene zbytky původních voličů ČSSD směrem k ANO, SPD a možná i zachrání komunisty od propadliště dějin. Kde bude poté sociální demokracie brát nové voliče?

Strana může zřejmě do budoucna počítat s voliči Zelených, ti však v letošních volbách do Poslanecké sněmovny nezískali ani procento hlasů. Další možností je, oslovit voliče Pirátů, ale pro městské liberály bude jistě přitažlivější volba dredatého Piráta Bartoše než mnohem méně výrazného Šmardy. Charisma lídra je tedy jednoznačně na straně Pirátů.

Co by ale mohlo hrát nové ČSSD do karet, je Pirátské angažmá ve vládě Petra Fialy, pro které by každý přešlap a náznak nekompetentnosti, které vzhledem k vládní nezkušenosti strany zřejmě nastanou, mohly znamenat postupný přechod voličů ke Šmardově ČSSD.

Nová sociální demokracie určitou šanci na české politické scéně má, může se však snadno stát, že její propad, který započal za Bohuslava Sobotky, neskončil na Hamáčkových 4,6 procentech. Další propad by však pro stranu znamenal možná i její definitivní konec.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x