Sněmovna schválila pomoc ukrajinským uprchlíkům. Pobytové vízum, pracovní povolení a 5000 Kč měsíčně

poslanecka snemovna budova
Budova Poslanecké sněmovny s ukrajinskou vlajkou
Foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Autor: Petr Karásek11. 3. 2022

Poslanecká sněmovna schválila v rámci lex Ukrajina podmínky pro udělování pobytového víza pro ukrajinské uprchlíky, pracovní povolení a měsíční příspěvek 5000 Kč. Vláda předložila balíček tři návrhů pro pomoc uprchlíkům ve zrychleném režimu takzvané legislativní nouze.

Jeden z návrhů zavádí pro uprchlíky z Ukrajiny dočasnou mimořádnou ochranu, díky které mohou snadněji získat pobytového oprávnění na jeden rok. Předloha dále uprchlíkům zajistí zdravotní péči pomocí veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojistné bude za uprchlíky hradit stát do doby, než budou mít příjmy ze zaměstnání či z podnikání.

V rámci dalšího návrhu získají uprchlíci právo na humanitární dávku ve výši 5000 Kč. První dávku dostanou automaticky, o další si mohou zažádat. Měsíčně mohou získat od státu 5000 Kč po dobu maximálně pěti měsíců.

Uprchlíci dále nebudou muset žádat o pracovní povolení a budou se moci ucházet o zaměstnaní stejně jako cizinci s trvalým pobytem. Návrhy navyšují i školní kapacity a ukrajinským studentům umožní také podat později přihlášku na střední školu.

Došlo i na kritiku

Poslankyně opozičního ANO Jana Mračková Vildumetzová kritizovala návrh za to, že se v něm objevuje obecné slovo cizinec místo příslušníka Ukrajiny. “Jediné, s čím máme problém a budeme na to dávat – avizuji to – pozměňovací návrh, je, že musíme mít jistotu v rámci toho slova, které se změnilo, které jste změnili na vládě svým usnesením, a to je, že slovo “státním občanům Ukrajiny” se nahradilo slovem “cizinec”. A my chceme, aby bylo jasně řečeno, že cizinec rovná se občan Ukrajiny a osoba s trvalým pobytem na Ukrajině,” uvedla na půdě Sněmovny.

Další poslanec hnutí ANO Hubert Lang, který 30 let pracoval u cizinecké policie, vyjádřil i další obavy. “Je tady celá řada otázek. Osoby přicházející z Ukrajiny nějakým způsobem ztotožňujeme, oni můžou mít rodný list, můžou mít nějaký svůj biometrický doklad, to je ideální stav, ale ne každý ho má na té Ukrajině, je to zkorumpovaná země, kde prostě ta korupce běží i na těchto úřadech, nedostane se každý k tomu pasu, notabene teď v oblasti bojů, mají nějaké jiné doklady. Mimo jiné, prosím vás, v oblasti cizinecké policie jeden z největších problémů, který jsme měli za normální situace s Ukrajinci, ta kategorie osob, které se tady dopouštěly padělání, pozměňování, prostě různých forem trestné činnosti, ať už té méně závažné, jako byla nelegální práce, nebo i té závažné, spojené třeba s organizovaným zločinem. Takže nebuďme zase v té situaci, která teď nastala taková, že prostě každý Ukrajinec – je úplně všechno v pořádku. Budou sem přicházet kriminálně závadové osoby, budou sem přicházet různé další problémové věci,” řekl před poslanci Lang.

Langova slova posléze na svém Twitteru zkritizovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

I přes výše zmíněné výtky nakonec návrhy schválili nejen poslanci vládní většiny z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, ale i poslanci opozičních ANO a SPD. Lex Ukrajina nyní poputuje do Senátu, kde se rovněž očekává jejich bezproblémové schválení.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x