Stanislav Polčák. Další Starosta, který ukázal lásku k penězům

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
polcak stan
Europoslanec Stanislav Polčák
Foto: STAN
Autor: Petr Karásek22. 3. 2022

Server Seznam Zprávy včera upozornil, že europoslanec a místopředseda hnutí Starostů a nezávislých Stanislav Polčák využil příležitosti k osmimilionovému výdělku na provizích za právní služby při odškodnění obcí zasažených výbuchy ve Vrběticích. Michalik, Farský, Polčák – prokletí místopředsedů Starostů pokračuje.

Plat europoslance se pohybuje okolo 200 tisíc korun, takže nouzí jistě europoslanec Polčák netrpěl. Ale osm milionů je zřejmě finanční injekce, která se neodmítá za žádných okolností. “Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) využil příležitosti, jak vydělat na 300milionovém odškodnění, které dostaly obce v okolí vybuchlých muničních skladů ve Vrběticích. Starostům vystavil účet na bezmála osm milionů korun,” napsali včera Seznam Zprávy.

Nelegální to nebylo, ale nemorální ano. Navíc šlo o střet zájmů, protože poslanci Starostů společně s poslanci ostatních stran hlasovali pro odškodnění obcím a rozhodovali také o jeho výši. Čím vyšší odškodnění, tím vyšší očekávatelná provize. Stanislav Polčák mohl mít také přístup k informacím, které jiné advokátní kanceláře neměly.

Jan Farský

Svých peněz se na začátku roku nechtěl vzdát ani Jan Farský, i když ano, zde šlo pouze o plat poslance a pohybujeme se tak v jiných řádech než v případě Polčáka. První místopředseda Starostů Farský měl problém vzdát se poslaneckého platu poté, co oznámil svou cestu do amerického Oregonu.

Původním plánem bylo pobývat půl roku na stáží v Oregonu a zároveň pobírat plat poslance. Farský se nakonec po mediální kritice vzdal poslaneckého mandátu.

Věslav Michalik

První příběh Starosty s láskou k penězům se začal psát ještě před jmenováním vlády, kdy měl být ministrem průmyslu a obchodu další místopředseda Starostů Věslav Michalik.

Deník N tehdy zjistil, že někdejší firma Starosty Michalika si měla v minulosti půjčit prostřednictvím kyperské firmy Lowfield Investments nejméně 4,6 milionu eur. Jejich původ byl nejasný. Podle dalších informací mělo jít o investice do solárních elektráren, což by ho v roli ministra mimo jiné postavilo do střetu zájmů.

Michalik následně prohlásil, že okolnosti svého podnikání vysvětlí. Nevysvětlil, odstoupil z pozice kandidáta na ministra dřív, než by celou kauzu s penězi na Kypru řádně vysvětlil.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x