V minulosti již kandidovali radní ČT ve volbách za ODS či ČSSD. Proč vadila Lipovská?

Glosa
Upozorňujeme čtenáře, že následující text není článkem zpravodajským, ale publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
hana lipovska
Bývalá radní ČT Hana Lipovská
Foto: Volný blok
Autor: Radek Polívka17. 9. 2021

Poslanecká sněmovna během svého pátečního jednání odvolala Hanu Lipovskou z pozice radní ČT. Pro její odvolání hlasovali všichni kromě celého poslaneckého klubu SPD, dvou komunistů a dvou nezařazených poslanců.

Během projednávání odvolání Lipovské poslance i veřejnost opět šokovalo nepatřičné a hrubé jednání jejího spolustraníka Lubomíra Volného, kterého musela vyvést ochranka poté, co zničil pult předsedy Sněmovny.

Vystupování poslance Volného je odsouzeníhodné a nedůstojné, nicméně v jednom svém projevu během odvolávání radní Lipovské narazil na zajímavý fakt. Uvedl totiž několik příkladů radních z minulosti, kteří i přes svou funkci v Radě ČT kandidovali ve volbách a odvoláni nebyli. Šlo o politiky ČSSD, ODS či Zelených. Poslanecké kluby dvou z těchto stran během pátečního jednání poté hlasovaly pro odvolání Hany Lipovské.

Volný ve svém proslovu uvedl několik jmen radních, kteří i přes svou funkci kandidovali. “Erazim Kohák, radní ČT 2001 – 2005 v roce 2004 kandidoval za ČSSD do Senátu. Jestliže ČSSD zvedne ruku k odvolání Hany Lipovské, tak jsou to pokrytci a lháři. Petr Uhl, radní ČT 2003 – 2009 kandidoval za Zelené do Senátu 2006. To jsou pokrytci, ti už jsou mimo Sněmovnu. Dana Makrlíková, radní a místopředsedkyně Rady ČT 2008 – 2014 v roce 2013 kandidovala za ODS do Poslanecké sněmovny. Další klub, který kandiduje v případě volby pro na titul pokrytec roku,” řekl Volný ve Sněmovně.

Radní ČT, kteří kandidovali ve volbách

Již zesnulý Erazim Kohák kandidoval jako radní ČT v roce 2004 do Senátu za ČSSD, kde postoupil do druhého kola. Mandát senátora však nezískal.

Dalším radním kandidujícím ve volbách byl Petr Uhl, který v roce 2006 kandidoval ze Zelené nikoliv do Senátu, jak uvedl chybně Volný, ale do Poslanecké sněmovny ze šestého místa pražské kandidátky.

Dana Makrlíková Eklová poté jako radní a místopředsedkyně Rady ČT kandidovala za ODS ve volbách 2013 na třináctém místě kandidátky do Poslanecké sněmovny.

Proč tedy vadila Lipovská?

Pokud bychom se pustili do úvahy, proč vadila zrovna Hana Lipovská, tak se nabízí několik reálně možných hypotéz.

Hana Lipovská byla výraznou postavou v Radě ČT, kde ze své pozice mnohokrát útočila proti řediteli televize Petru Dvořákovi. Poslanci tak mohli chtít ochránit ČT a jejího ředitele, aby nemusel čelit tlaku Lipovské, a její kandidatura ve volbách byla vhodnou záminkou.

Další možností, a to pravděpodobnější, je načasování před volbami. Blíží se volby a každé mediální vystoupení může přinést hlasy. Odvolání Hany Lipovské bylo mediálně velmi sledované téma.

Politická scéna je momentálně značně citlivější na téma střetu zájmů než v dobách minulých, a tak mohla Sněmovna skutečně odvolat Hanu Lipovskou primárně pro střet zájmů, který v klidnějších dobách u jiných politiků v této funkci nevadil.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
8 měsíců

Jasně prokázáno a dokázáno že lžete.Tak láska nechte těch keců.

Rudolf
Rudolf
8 měsíců

Lipovská je prodlouženou rukou Bobošíkové, ta nemůže zapomenout na vyhazov z ČT, tak se mstí a samozřejmě Lipovské uškodil svým vystupováním Volný.

Novák
Novák
8 měsíců

Protože zcela správně šla proti ksindlovy Dvořákovy a jeho bandě v ČTO9 hlásné troubě Demo žumpy a protože poukazovala na nezkutečné zlodějny- odměny – přidělování milionu přiznivci Demo spolku Ondříčkovy atd.atd. !!! Všichni kterým se nelíbí ty svinstva v ČT09 napojené na Kalouska a jeho bývalou partaj by měli okamžitě přestat platit poplatky té to darebné zlodějské organizaci !!! Ať si ČT09 platí Havloidi Pražská kavárna Sluníčkáři a rádoby umělci typu Pazderková Hrušinský Koller Onďříček Gaislerová Kolářová a podobní !!!

Jarda
Jarda
7 měsíců
Reply to  Novák

Můžete to prosím nějak více specifikovat? Moc se v problematice neorientuji a z Vašeho vzteklého, agresivního projevu mi stále není jasné, proč jí tedy z rady vyhodili?

Zdeněk Žůrek
Zdeněk Žůrek
8 měsíců

Mě spíše zaráží, že při hlasování bylo v PS pouhých 80 poslanců ?

Slavek
Slavek
8 měsíců

no a je usnášení schopná při takové účasti???

ADA
ADA
8 měsíců

Nehodila se,věděla moc…

Rostislav
Rostislav
8 měsíců

Je to skorumpovaná banda parazitú.Č.T.by mělí celou pročistit,je to další opoziční strana.Moravec by měl být ve střetu zájmu jak jeho miláček je Pospišil s TOP9 cha cha.

Rostislav upravil komentář před 8 měsíců
9
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x