Václav Klaus mladší se opřel do předsedy Senátu. Zeman by byl i 5 minut před smrtí schopnější než on, píše

vaclav klaus mladsi
Bývalý politik Václav Klaus Mladší (ODS, Trikolora)
Foto: TVNWOO / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Radek Polívka19. 10. 2021

Aktuální zdravotní stav prezidenta Zemana rozbouřil na politické scéně různé vášně. Jedni ho chtějí rychle zbavit pravomocí, jiní jsou zdrženlivější, někteří zase kritizují kroky Senátu. Mezi kritiky počínání předsedy Senátu Miloše Vystrčila se řadí bývalý politik Václav Klaus mladší.

Bývalý předseda Trikolory píše, že není sice fanouškem Miloše Zemana, ale podle něj, i kdyby měl současný prezident 5 minut před smrtí, tak je schopnějším než předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Syn bývalého prezidenta Klause naráží v závěru příspěvku na rozdílnou sílu jejich mandátů, kdy prezidenta Zemana volilo ve 2. kole prezidentských v roce 2018 více než 2,8 milionů voličů. Miloše Vystrčila oproti tomu zvolilo v roce 2016 ve 2. kole senátního obvodu Jihlava pouze 8 144 voličů. Za předsedu Senátu jej po smrti Jaroslava Kubery na začátku roku 2020 následně zvolila většina zvolených senátorů.

Jeho vyjádření se ale nelíbí například senátorovi Nytrovi, který jako předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 stál při tiskové konferenci k lékařské zprávě z ÚVN o stavu Miloše Zemana po boku svého spolustraníka Vystrčila. “Vážený pane (kdysi) předsedo (kdysi) Trikolory. Přestože v mnohém jsem s Vámi nesouhlasil, tak na druhou stranu mnohé Vaše vyjádření byly pro mne důvodem k zamyšlení. Proto jsem Vás i sledoval. Tímto Vaším příspěvkem ale toto období končí,” odpověděl Klausovi senátor.

Pokud nebude prezident Zeman dlouhodobě schopný vykonávat mandát prezidenta, je na místě jej zbavit pravomocí a nelze iniciaci takového kroku předsedovi Senátu v žádném případě vyčítat. Co by se však dalo Miloši Vystrčilovi vytknout, je jeho možná až příliš velká horlivost. Větší zdrženlivost by vzhledem k citlivosti celé věci byla na místě.

Spekuluje se také, že by právě Miloš Vystrčil mohl být kandidátem koalice Spolu (či ODS) na post prezidenta, který nejpozději v roce 2023 uvolní Miloš Zeman. Sázkové kanceláře jej ostatně s kurzem 12 řádí mezi úzký okruh favoritů.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x