Vládě najednou nouzový stav nevadí, a to rovnou do konce května. Je to asi voňavější nouzový stav než ten Babišův

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
rakusan fiala
Vicepremiér vlády Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS)
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek29. 3. 2022

Vláda nám dává jasné signály, že si prohlasuje všechno, co bude chtít. A to třeba i nouzový stav rovnou do konce května. Ano, ten nouzový stav, který byl pro současnou vládu ještě před pár měsíci něco, čeho se štítila jako smrdutého lejna. Ale tento nouzový stav je asi voňavější než ten Babišův.

Signály z řad vládních poslanců jsou jasné. “Vláda má naprostou podporu vládní většiny pro schválení prodloužení nouzového stavu. Tento nouzový stav dnes prohlasujeme, i kdyby se opozice zlobila sebevíce,” řekl před začátkem jednání na dnešní tiskové konferenci šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Abychom si to ujasnili, na nouzovém stavu není nic špatného, když je potřeba. Před rokem byl potřeba a i teď je pravděpodobně potřeba. Co je špatně, tak tvářit se, že jeden nouzový stav byl něco hrozného, ale ten druhý je něco lepšího.

Není, je to pořád ten stejný nouzový stav, který dává vládě široké pravomoce ke zvládání krize včetně zakázek bez výběrového řízení.

Nechci ani hodnotit to, že vláda tvrdí, že se nouzový stav nedotkne českých občanů. Nouzový stav dává možnost nařízením využít ubytovací prostory nebo nařídit přesčasy policistům či hasičům, takže se pravděpodobně českých občanů dotknout může.

Současná vláda se však zřejmě vůbec nechce zdržovat nějakou Sněmovnou a žádá rovnou o prodloužení do konce května místo pochopitelnějších 30 dnů. Žádost o dvouměsíční prodloužení je navíc podle ústavních právníků minimálně nevhodná nebo na hraně.

Ale co naplat, vláda má většinu 108 poslanců a nebude se přece nadvakrát zdržovat v nějaké žvanírně, že? Kde jsem to jen slyšel a kdo tento termín tolik kritizoval? Jedna věc je o žvanírně veřejně mluvit a druhá věc konat, jako kdyby šlo jen o žvanírnu.

Přesně takhle vypadá žádost o prodloužení nouzového stavu o dlouhých 58 dnů. Za 30 dnů může být přece situace jiná, tak proč by vládní poslanci nemohli do Sněmovny za 30 dnů znovu? Ale asi je potřeba jim dopřát klid na práci.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x