V současnosti se Česká republika aktivně podílí na záchraně ukrajinského kulturního dědictví, a to zejména v kontextu konfliktu, který postihl Ukrajinu. Nedávno podepsané memorandum mezi Národními knihovnami ČR a Ukrajiny je důkazem dlouhodobé snahy obou států spolupracovat na ochraně a zachování kulturních památek, které jsou neodmyslitelnou součástí ukrajinské identity. Ministr kultury Martin Baxa zdůraznil význam této iniciativy a vyjádřil naději, že česká pomoc přispěje k ochraně unikátního ukrajinského kulturního dědictví.
Podpora ukrajinské kultury se nestala pouze otázkou solidarity, ale také imperativem pro uchování historických a uměleckých hodnot, které by jinak mohly být nenávratně ztraceny. Memorandum bylo podepsáno na konci října 2024 a definovalo konkrétní kroky k posílení spolupráce, včetně výměny zkušeností a technologií, které mohou pomoci v digitalizaci ukrajinských kulturních materiálů. Cílem je nejen uchování stávajícího kulturního dědictví, ale také jeho zpřístupnění širší veřejnosti.
Mezi konkrétní projekty, které byly zmíněny v rámci memoranda, patří dokumentace a digitalizace vzácných knih a rukopisů. Digitalizované materiály tak mohou být ochráněny před destrukcí a zpřístupněny jak vědcům, tak i široké veřejnosti prostřednictvím online platforem. Takové projekty jsou zásadní, obzvlášť za současných podmínek, kdy je kulturní dědictví vystaveno rizikům vojenských konfliktů.
Kromě materiální pomoci bude Česká republika rovněž usilovat o školení ukrajinských specialistů v oblasti ochrany a restaurátorství. Toto vzdělávání je důležité nejen pro zajištění správné péče o kulturní artefakty, ale také pro rozvoj místních kapacit v oblasti kultury. Odborníci z ČR nabídnou své know-how a zkušenosti, čímž posílí své partnery v boji za ochranu kultury.
Při vší důležitosti spolupráce na poli kultury se stále důrazněji zmiňuje i otázka významu kultury pro národní identitu. Kulturní dědictví je klíčovým prvkem, který pomáhá lidem v těžkých časech najít sílu a odhodlání vydržet. Ukrajinské umění a tradice, ať už v podobě literatury, hudby či výtvarného umění, mají svůj nezastupitelný význam pro národní uvědomění a společenskou soudržnost.
Aktuální iniciativa pod vedením ministra Baxy, zaměřená na záchranu ukrajinského kulturního dědictví, reflektuje nejen solidaritu s Ukrajinou, ale i široké porozumění pro potřebu zachování kulturních hodnot v náročných časech. Česká republika tímto potvrzuje svou roli jako významného partnera ve snahách o ochranu a rozvoj kultury v regionu střední a východní Evropy. Je jasné, že spolupráce mezi těmito dvěma zeměmi má potenciál přinést prospěch jak přímo Ukrajině, tak i rozvoji kulturní scény v České republice.