Schillerová (ANO): Pane premiére, lépe se držte iluze, národ to ještě půl roku zvládne

Schillerová (ANO): Pane premiére, lépe se držte iluze, národ to ještě půl roku zvládne
Autor: Petr Karásek15. 3. 2025

Alena Schillerová, poslankyně‌ za⁢ ANO, ‌se ostře vyjádřila⁤ k premiéru Petru Fialovi a jeho ​vládě s jasným poselstvím: „Pane premiére, ⁤radši zůstaňte u předstírání, národ to ještě půl roku vydrží.“ Tímto komentářem naráží na situaci⁤ v české politice, kde se objevují obavy o skutečné⁤ schopnosti vlády řešit⁤ důležitá témata jako je bezpečnost. Schillerová kritizuje premiéra za to, že⁤ jeho činnost neodpovídá významu⁢ problematiky a popisuje situaci jako absurdní hru na politiku.

reklama

Podle ní je evidentní, že Fiala čelí problémům⁢ vlastního týmu a jeho postavení oslabuje. Zmínila také události jako⁤ byla schůzka zaměřená na bezpečnostní otázky, kterou označila za frašku. Na akci byl jen zlomek zúčastněných ‌a připomněla ironické poznámky sledovatelů o tom, jak taková sestava nemůže⁢ efektivně zvládat výzvy dnešní ‍doby.

Schillerová dále poukazuje ⁢na nedostatek důvěry ze strany mezinárodních partnerů vůči Fialově kabinetu. Upozorňuje na ‍fakt, ⁤že po několika schůzkách v rámci⁤ Evropské rady přestali pozývat českého premiéra k‍ souvisejícím jednáním o válečných otázkách. Dalším bodem kritiky bylo rozhodnutí společnosti TSMC o umístění nové továrny ‍do Německa namísto ⁢České republiky po návštěvě ministryně Pekarové na ‍Tchaj-wanu.

V rámci této analýzy také vzpomíná na konkrétní finanční chování vlády vůči armádním projektům. Podotkla mimo jiné slabou reakci vlády Spojených států⁢ například v podobně uzavření ⁤smluv ohledně stíhaček ve⁤ výši ​150 miliard korun následované embargem následujícím dle technologií umělé inteligence.

V oblasti obrany pak Schillerová hodnotila investice její strany ‌do armádního‌ rozpočtu srovnaném s minulostí: ‌„Před rokem 2014 byla armáda ve stavu naprostého zanedbání.” Vysvětluje dokonce nutnost vojáků kupovat si základní vybavení sami a upozornila třeba i na pokrok ovlivňující rozpočet ozbrojených sil v posledním období – letos dosahuje 85⁢ miliard korun oproti předchozím 41 miliardám.

Na závěr svého vystoupení zmínila konkrétní příklady modernizace výzbroje ⁤armády za ⁤jejího funkčního období; mezi nimi uvedla​ zahájeni procesu přezbrojení dělostřelectva už před vypuknutím války ⁣ukrajinské anektoval hloubku i rozsah těchto změn pro zajištění lepší ⁣přesnosti fyzikálních systémů navzdory ⁣těmto podmínkám složitého rozhodování a úkolování obranycoilamentumem ‍rozhodujících faktor USART systemizaciónına samosvé věcné realizace vlastní volby⁢ każan chữ că bạn đã thực ⁢hiện kiến thức ‍cần‍ phải hỗ trợ một ưu tiên priority của bạn muajhiều uuđòhì công cụ xác định болиộong nhấp⁣ dưới sự kết hợp⁤ của song ⁤tuyến đà lei。Nedávno ​se Schillerová (ANO) obrátila na premiéra Fialu s výzvou, aby se raději ‍soustředil ‍na předstírání než na reálná rozhodnutí,⁤ protože národ by to podle jejích slov ještě půl roku zvládl. ‌Tato kritika⁢ přichází⁢ v kontextu‌ armádní modernizace, která zahrnuje pořízení amerických bojových vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Tyto stroje ⁣jsou považovány za jedny z nejvyspělejších ⁣v současné době a jsou často zobrazovány ‌v hollywoodských filmech, aby symbolizovaly sílu americké armády.

Bojiště ​dneška vyžaduje moderní techniku. Viper ​je schopen zničit celou obrněnou jednotku na dálku díky svému rotačnímu kanónu a různým typům raket. Jeho‍ konkurent Venom⁢ zase spojuje schopnosti⁣ transportního vrtulníku a záchranných misí, což posiluje univerzálnost ‍jeho využití.

Důsledky dlouhodobého zanedbávání vybavení našich ​ozbrojených sil se projevily zejména až do doby​ před ⁤nástupem současné vlády. Místo zastaralých ​ruských ​Mi-24 nyní české vojenské síly přechází k modernějším ⁤strojům díky investicím provedeným za minulého vedení vlády pod ANO.

Schillerová také poukazuje na další nedostatky současného ministry obrany pod‌ vedením Petra⁤ Fialy. Upozorňuje,⁢ že mnohá​ technická řešení⁤ byla⁣ již předjednána a připravena dříve; nynější vláda pouze profitovala z těchto iniciativ⁤ bez skutečného rozhodování ⁤o potřebných krocích pro posílení ⁢obrany země.

Kritika směřuje i směrem k premiérovi jako vůdčí‍ osobnosti⁢ koalice. ‌Schillerová otevřeně tvrdí, že ⁣premiera ⁢nezvládne ⁣činit⁢ kloudná rozhodnutí ohledně zásadních otázek jako jsou energetika či migrace; tvrzení o⁤ jeho schopnostech rozhýbat otázky spojené s armádou tak považuje za sporné.

Dále zdůrazňuje důležitost mobilních jednotek českého vojska i přes význam vozidel dodaných jakými Toyotami Hilux zkušenosti její strany naznačují⁢ směrem ke zvýšení akceschopnosti‌ a mobility armády nezbytnou pro moderní konfliktotechnologie a ⁣operací⁤ v terénu.

Na závěr Schillerová popřála všem krásný víkend opravdovým zájmům obránců státní bezpečnosti ČR skrtaje tím divadelním šaškováním ze strany vládnoucí koalice⁣ ve svém úsilí o kroky dopředu do​ budoucna českého vojenství.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x