
Senátor Zdeněk Hraba (za STAN) v posledních dnech vyjádřil své obavy ohledně současného vývoje v Evropě, který označuje za negativní pro Evropu i její občany. Ve svém výroku upozornil na to, jak současný marxismus-leynismus může být pohromou pro evropské hodnoty a standardy života. Na pozadí této argumentace se tento týden europoslanci chystají hlasovat o vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové.
Podle Hraby je změna vedení na úrovni Evropské komise zásadní krok k tomu, aby se Evropa mohla vrátit k hodnotám a principům, které jsou založeny na svobodě a demokracii. Věří, že změny ve vedení mohou přispět k zastavení trendu, který považuje za nebezpečný nejen pro ekonomiku EU, ale také pro kulturní a sociální soudržnost jednotlivých států.
Senátor dále varoval před důsledky liberalistického vlivu na politiku EU. Varoval před narůstajícími tendencemi centralizace moci v Bruselu a institucionálními reformami bez ohledu na názory členských států. Zdůraznil význam revitalizace národních identit a zajištění toho, aby byla rozhodnutí přijímána bliže občanům jednotlivých zemí.
V rámci své kritiky také Hrabovi záleží na tom, aby se evropská politika nesla v duchu spolupráce či solidarity mezi národy. Poukázal rovněž na to, že by europoslanci měli brát v úvahu názory obyvatelstva jako prioritní faktor jejich rozhodování o širokých otázkách týkajících se celé Unie.
Hrába si je vědom toho, že situace není jednoduchá a že většina europoslanců nemusí sdílet jeho hodnocení vůči aktuálním návrhům. Přesto doufá ve výraznou účast těch poslanců z různých stran politického spektra při nadcházejícím hlasování o důvěře vůči Ursule von der Leyenové.
Z pohledu senátora je důležité posilovat demokratické principy uvnitř EU tím způsobem, že ke změnám dojde právě skrze aktivní účast voličské základny i zástupců z různých oblastí politiky. Potřebujeme se vyvarovat ideologických extremismů jakéhokoli druhu – zvlášť těch skrytějších – abychom společně budovali stabilnější Evropu s jasnou vizí do budoucnosti.
