
Podle ministra pro místní rozvoj Ing. Petra Kulhánka (BPP) se ve Spojených státech amerických k českým kořenům hlásí více než 1,5 milionu osob. Tento údaj ilustruje významnou diasporu našich krajanů, kteří si udržují vazby na Českou republiku a obohacují americkou společnost svým kulturním dědictvím.
Generální konzulát České republiky v New Yorku hraje klíčovou roli v upevňování těchto vazeb. Odpovídá za koordinaci činností v deseti státech od New Hampshire až po Delaware a usiluje o spojení krajánků a občanů ČR žijících v USA. Zajišťuje také podporu ve vědecké spolupráci a vytváření nových obchodních možností.
Díky aktivitám konzulátu se mezi českými univerzitami a jejich americkými protějšky, jako je například spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a Brown University, rozvíjejí vzájemné vztahy. To napomáhá nejen vzdělávání, ale i inovacím a podnikání.
Ministr Kulhánek zmínil téma městského bydlení, které je aktuálně důležité jak pro New York, tak pro Českou republiku. V obou regionech se diskutuje o přístupnosti bydlení i otázkách urbanizace.
CzechInvest rovněž identifikuje Ameriku jako zemi s mnoha příležitostmi na trhu. Obzvlášť zajímavé jsou oblasti jako výroba čipů, zdravotnická technika či umělá inteligence, kde má český potenciál šanci na úspěch.
Spojenectví mezi Českem a USA tedy opět potvrzuje význam kulturních vazeb i ekonomické spolupráce; díky nim může dojít k prosperitě nejen krajanské komunity v Americe, ale také k posilování pozice ČR na mezinárodní scéně.
