
Senátorka Mgr. Vladimíra Ludková (ODS) vyjádřila své názory na otázku genderové rovnosti na trhu práce, zejména ve světle návrhů Evropské unie. V souvislosti s tím jasně odmítla zavádění kvót, které by podle ní zasahovaly do schopností jednotlivců a motivace k dosažení úspěchu. Podle jejího názoru by se měly priority zaměřit spíše na rozvoj rovných příležitostí bez umělého zvýhodňování určité skupiny.
V rámci plánu pro práva žen, který byl navržen EU, se objevilo několik oblastí zaměřených na zajištění rovných šancí. Senátorka Ludková však považuje tento dokument za příklad evropského přístupu, který není v souladu s realitou a může mít dlouhodobé negativní důsledky pro legislativu.
Ludková citovala britskou moderátorku Kat Akingbadeovou, která vyjádřila obavy ohledně „pozitivní diskriminace“. Upozornila na to, že to může poškodit sebedůvěru jednotlivců a zbavit je pocitu štěstí z výkonu vlastních schopností a talentu. I když byla povýšena díky svému skóre chudoby etnického původu, Akingbadeová stejně začala pochybovat o svém skutečném úspěchu.
Riziko výběru zaměstnanců čistě podle pohlaví nebo rasy hrozí i v českém kontextu; senátorka varuje před možným rozšiřováním této praxe přímo do menších společností či veřejných institucí prostřednictvím novelizací zákonů o podnikání a trhu kapitálových investic.
Sama Ludková měla možnost postavit se proti těmto evropským tendencím prostřednictvím “Plánu pro práva žen”. Odpovědnost za takové legislativy má být v rukou národních vlád a nikoliv Bruselu – jak podotýká senátorka ODS – tedy snaha zlepšit ekonomickou situaci či ochranu země je více než potřebná.
Senátorka tak nevnímá tyto směrnice jako řešení problémů našeho trhu práce ani bezpečnosti ve společnosti. Naopak tvrdí: „Tyto strategie nevedou k pozitivním změnám v oblasti efektivity našich institucí.” Její postoj je založený na přesvědčení, že trh by měl být řízen zejména základními zásadami spravedlnosti bez ohledu na umělé kvóty nebo regulace ze strany smrti politiky EU.
