Lachnit (ANO) vyjádřil svůj názor na to, jak substituční přípravek Subutex v současnosti neřeší problémy s drogami, ale spíše je způsobuje. Tento lék, který by měl sloužit jako pomocná léčba pro osoby závislé na opiátech, se podle něj stal v některých oblastech Prahy problémem sám o sobě. V kontextu vzrůstajícího počtu uživatelů návykových látek v centru města, zejména v lokalitách jako Anděl a Husovy sady, je situace stále alarmující.
V minulosti jsem se zaměřil na názory odborníků a snažil se hledat řešení k redukci drogové problematiky především ve zmíněných oblastech Praha 5. Uvědomuji si důležitost spolupráce mezi policií, strážníky a terénními pracovníky při potírání užívání drog. Můj pohled však zkoumá problematiku z jiné perspektivy – jakým způsobem a jaké konkrétní drogy jsou přítomné na trhu v této oblasti? Po důkladném zkoumání jsem zjistil překvapivý fakt: nejde o heroin či pervitin, ale primárně o Subutex.
Subutex má být lékem vydávaným pouze na lékařský předpis; avšak jeho dostupnost vedla k tomu, že tento přípravek začal být masově zneužíván. Podle mých zdrojů jej mnozí užívají jako hlavní drogu a velká část těchto jedinců nevystupuje proti žádným jiným látkám. Takto dochází k paradoxu: místo aby sloužil ke zmírnění závislosti, stává se právě tento substituční přípravek hlavním zdrojem onemocnění.
Doposud nepochybujeme o nutnosti substituční léčby jako součásti protidrogové politiky v České republice. Cíl této léčby je jasný – ukončit užívání ilegálních látek a snížit zdravotní rizika spojená s jejich užíváním. Substituce prostřednictvím metadonu nebo buprenorfinu má za úkol nejen pomoci pacientům zbavit se závislostí pragmaticky i humánně.
Je nezbytné dbát také na resocializaci jedinců po úspěšné léčbě; nicméně objevování nových problémů spojených s takzvanými pomocnými prostředky vyžaduje důkladnou analýzu ze strany odborníků i státní správy. Klade si otázku efektivity těchto metod poskytnutí skutečně potřebné pomoci osobám pohybujícím se ve sféře drog.
Předtím než budou učiněna nějaká radikální opatření či změny zákonodárství týkajícího se מתקנים necessarních programů substituce pro osoby trpící závislostmi je zapotřebí svolat experty ke komplexnímu hodnocení situace i vlastních kompetencí jednotlivých institucí odpovědných za prevenci a pomoc těmto lidem.
Dopad takových opatření musíme pečlivě zvážit; zkřížením odborného stanoviska prostor pro další diskuze otevírá naději pro lepší porozumění celé problematice související s drogami nejenom v oblasti Prahy 5 ale i napříč celou Českou republikou.Petr Lachnit z hnutí ANO se vyjádřil, že Subutex nepomáhá v boji proti problémům s drogami, ale spíše přispívá k jejich vzniku. Upozorňuje na to, že tento přípravek je častým terčem zneužívání a situaci kolem něj je nutné řešit. Domnívá se, že substituční léčba by měla směřovat k jiným přípravkům, které mají menší riziko zneužití.
Subutex a jeho účinná látka buprenorfin jsou na českém trhu od roku 2001. Jeho alternativou je Suboxone, který obsahuje buprenorfin i naloxon a byl uveden na trh o sedm let později. Oproti Subutexu má pro pacienta výhodu v nižším riziku závislosti při nesprávném užití. Tento druh léčby však nemůže být vždy doporučen všem skupinám pacientů například gravidním ženám.
Je důležité poznamenat, že předepisování Subutexu nenabízejí pouze centra pro substituční terapii; lékaři mohou tento lék předepisovat také mimo tato centra s cílem rozšířit dostupnost pro motivované uživatele drog. Přesto se zdá, že nejvyšší míra zneužívání tohoto přípravku přetrvává zejména v Praze a Středočeském kraji.
S ohledem na to fakt Lachnit ironicky upozorňuje na neobvyklý postup ve zdravotnické praxi – přestože existují alternativy jako Suboxone s nižším potenciálem pro zneužívání, stále dochází k předepisování více problematického Subutexu. Takový krok naznačuje nedostatek koordinace mezi lékaři dodržujícími standardy substituční léčby.
Lachnit srovnává český systém s finským modelem substitucí, kde se používají pouze léky jako Suboxone a kde došlo k výraznému poklesu případů zneužívání těchto látek na černém trhu. Naznačuje tím nutnost zavést regulace umožňující lepší kontrolu nad distribucí těchto léků v České republice.
V závěru Lachnit vyjadřuje svou obavu o budoucnost boje proti drogové závislosti v lokalitách jako Praha 5 a dotazuje se odpovědných institucí – vlády či ministerstva zdravotnictví – zda mají strategii zabraňující nadměrnému prepisovaní bezohledných látek jako je právě Subutex do oběhu ve společnostizdůrazňuje potřebu nalézt efektivní řešení místo pouhého opportunismus vůči nestabilním výsledkům substitution therapy.Lachnit (ANO) tvrdí, že léčivo Subutex, které se používá k terapii závislosti na opioidech, není řešením problému s drogami, ale spíše má tendenci tuto situaci zhoršovat. Podle něj se Subutex stává zdrojem dalších komplikací místo toho, aby pomáhal lidem překonat závislost. Tato kritika ukazuje na hlubší problém v systému léčby drogových závislostí a alarmuje o potřebě efektivnějších přístupů k této otázce.
Zaměřením na léčbu pomocí substitučních léků si podle Lachnita neuvědomujeme komplexnost problematiky závislosti. Pro mnohé uživatele drog to může znamenat přechod z jedné formy závislosti na jinou bez skutečného řešení základních příčin jejich problémů. Veřejné diskuze kolem tématu naznačují, že je třeba hledat alternativní metodiky a programy pro rehabilitaci osob trpících touto obtížnou situací.
Kromě toho dochází k situacím, kdy někteří lidé považují možnost legálně užívat látky jako Subutex za schválení těchto praktik. To může vést k mylnému přesvědčení o bezpečnosti takového způsobu léčby a ke zvýšení tolerančního chování u jednotlivců. Lachnit věří, že důsledky užívání těchto léků mohou být vážnější než si široká veřejnost uvědomuje.
Aktuální debata kolem používání substitučních léků musí zahrnout i názory odborníků v oblasti zdravotnictví i psychoterapie, kteří nabízejí jiné perspektivy při řešení drogových závislostí. Mnozí specialisté se shodují na tom, že kombinace různých terapeutických přístupů by mohla poskytnout účinnější alternativy pro tyto osoby bojující s drogami.
Dále je také důležité zaměřit se na prevenci a osvětu mezi mladými lidmi o rizicích spojených s užíváním drog a zavedením programů zaměřených na vzdělávání ve školách či komunitních centrech. Vytváření podpůrných skupin a možnosti poradenství mohou mít zásadní dopad nejenom v prevenci vzniku problémových návyků ale i приké m poradili těm potřebným lidí komfortnosti vyhledávat pomoc.
Celkově by tedy debata ohledně substance jako Subutex měla zahrnovat různé úhly pohledu a hledání komplexního řešení pro zmírnění problému s drogovou závislostí u nás – hrát roli zajímavější výzkumovi trendy po celém světě i nové metody terapie zaměřující se na holistický pohled budoucnosti zdravého jedince – což zdánlivě zatím bez dostatečné pozornosti ustupuje do pozadí v našem společenském diskurzu.
