Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO 2011) prohlásil, že českým firmám se otevírají jedinečné investiční možnosti. Tyto příležitosti přicházejí v souvislosti s plánovaným projektem „Gelephu Mindfulness City“ v Bhútánu, který má za cíl vytvořit technologické a udržitelné centrum. Tento historicky významný projekt se stal hlavním tématem prvního EU-Bhutan Business Fora konaného v Praze, kde jednali o potenciálních spolupracích představitelé českého státu a bhútánské delegace.
Podle ministra Havlíčka Česká republika disponuje dlouhou tradicí ve strojírenství a výjimečnými technologiemi v oblastech jako energetika, digitalizace či ekologické zemědělství. Projekt Gelephu je považován za zásadní investiční šanci století, která nabízí českým odborníkům možnost zapojit se do rozvoje inovativních technologií jako jsou chytré sítě nebo ekologické stavitelství. Vláda si klade za cíl usnadnit českým podnikatelům realizaci jejich projektů v Bhútánu s vysokou mírou podpory.
Vztahy mezi Českou republikou a Bhútánem zaznamenaly od roku 2024 dynamický rozvoj díky otevření honorárního konzulátu ČR v Thimphu. Ministerstvo průmyslu již nyní realizuje programy zaměřené na kybernetickou bezpečnost regionu, přičemž tato spolupráce přispívá k posilování vzájemných vztahů.
Bhútánská vláda navštívila Praha poté, co proběhla setkání i ve Frankfurtu a Bruselu. Toto business fórum potvrzuje rostoucí zájem o synergii mezi českými technologickými schopnostmi a bhútánskými strategiemi udržitelného růstu. Organizaci akce zajišťovaly společně Evropská komise a bhútánská strana.
Dopening fóra provedl Jan Sechter, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který zdůraznil důležitost Bhútánu jako strategického partnera pro Českou republiku. Doplnil také svědectví o sdílených ambicích na vybudování inovační ekonomiky založené na udržitelnosti.
Celkový program fóra zahrnoval prezentaci projektu „Gelephu Mindfulness City“, jehož cílem je spojení inovací s místní kulturou při dodržení principů duševního zdraví a spirituality. Pro investory to znamená možnost vstupu na asijské trhy za podmínek moderních legislativních rámců doprovázených dostupností čisté energie z hydroelektráren. Ministerstvo průmyslu vidí zajímavé příležitosti zejména v sektorech civilního letectví, vodní energetiky či vědyและ výzkumu podporovaných evropskou iniciativou Global Gateway zaměřenou na posilování mezinárodních partnerství.
