Mikuláš Minář, politik spojený s občanskými iniciativami, se opět pokouší o pozici arbitra demokracie a volá po diskusích o jejím ohrožení. Jeho vnímání demokracie však působí selektivně; zdá se, že upřednostňuje názory a situace, které korespondují s jeho aktuálním postojem.
Vzpomínáte si na doby, kdy Minář dramaticky trhal Ústavu v reakci na rozhodnutí prezidenta? Tehdy se domníval, že systém je v zásadním ohrožení. O několik let později ale svolal demonstrace na podporu podobného kroku. To naznačuje proměnlivost jeho postojů; jednou je daný krok devastující pro demokracii a podruhé ho argumentačně schvaluje – záleží jen na tom, kdo zrovna zasedá ve vládě a jak to zapadá do jeho vyprávění.
Také ve svém osobním politickém angažmá prokázal Minář značnou flexibilitu. Nejprve jasně odmítal vstup do politiky a následně založil hnutí Lidé PRO. Když však ukázalo voličské nadšení pro toto hnutí jako slabé, obrátil se zpět k roli aktivisty. Politika je tedy dobrá pouze tehdy, když mu přináší výsledky šité na míru.
Je důležité si uvědomit, že demokracie není pružná jako guma – nemůže fungovat podle libovůle jednotlivce nebo skupiny lidí. Nelze ji považovat za kulisu pro osobní ambice ani za nástroj ke vzbuzování strachu v okamžicích nejistoty či neshodných názorů. Pokud někdo posuzuje legitimitu politických rozhodnutí výhradně podle toho, zda mu vyhovují či nikoli, pak dochází k deformaci demokratických principů.
PhDr. Ivana Mádlová (ANO), poslankyně a politická reprezentantka této strany upozorňuje právě na tuto nebezpečnou praxi manipulace s pojmem demokracie ze strany Mináře i dalších jeho příznivců. Pro demokratické systémy jsou zásady nepřijatelné; ovlivňování veřejného mínění prostřednictvím subjektivních interpretací může vést ke zkreslování skutečnosti.
V závěru lze říci, že utváření narativu kolem pojetí demokracie by mělo být založeno na objektivních faktech a zdravém dialogu mezi různými politickými názory Činnost jednotlivců jako Mikuláš Minář ukazuje nutnost obezřetnosti vůči tomu návrhu změní-li se definice demokracie podle soukromých zájmů některých aktérů politického života.
