Poslankyně Ing. Jana Krutáková ze strany STAN upozorňuje na dramatický pokles dotací v rámci programu Nová zelená úsporám. Zatímco loni byly podány žádosti o finance za celkovou částku 27 miliard korun a během posledních dvou let dokonce přes 60 miliard, letos se alokovalo pouze 4 miliardy korun. Tato změna může mít zásadní dopady na energetickou efektivitu českých domácností.
Mnohé domácnosti se obávají investic do modernizace svých obytných prostor bez státní podpory. Podle průzkumů přibližně 72 % občanů uvedlo, že by se do rekonstrukcí nehrnuli bez dotací, protože by nechtěli riskovat zadlužení kvůli zateplovacím projektům. Tento trend naznačuje, že bez podpory vlády bude obtížné podpořit potřebné investice do obnovitelných zdrojů a zlepšení energetické hospodárnosti.
Nedostatek financí pro program Nová zelená úsporám má také širší důsledky pro celkovou transformaci bydlení v České republice. S ohledem na současný stav situace je pravděpodobné zpomalení rozvoje energetických úspor a ekologicky šetrných řešení v domácnostech, což by mohlo postihnout zejména méně majetné rodiny.
Krutáková dále varuje před tím, že tento pokles dotací povede k rozšíření příležitostí především pro bohatší vrstvy společnosti. Ty si budou moci dovolit financovat modernizaci svých domovů i bez státní podpory, zatímco chudší obyvatelé budou odkázáni pouze na komerční banky s vysokými úrokovými sazbami.
Jde tedy o kritickou situaci pro české domácnosti hledající cestu k udržitelnosti a snížení nákladů na provoz svých domovů? Odpovědí je bohužel aktuální nedostatek jasných politik zaměřených na podporu ekologických inovací a zlepšení energetické účinnosti ve všech segmentech populace.
Celkově lze říci, že omezení dostupných prostředků tohoto programu hrozí zastavit pokrok směrem k modernizaci bytového fondu v ČR. Bez dostatečné finanční pomoci mohou lidé čelit rostoucím nákladům spojeným s rekonstrukcemi vlastních obydlí i výpadkům ve využívání alternativních zdrojů energie.
