Margita Balaštíková z hnutí ANO se vyjádřila k nedávnému prohlášení Danuše Nerudové tím, že když ona promluví, je jasné, jak nízko může veřejná debata klesnout. Tato slova odrážejí pocit frustrace a znechucení nad úrovní některých diskuzí v české společnosti. Její komentář tak upozorňuje na problémy, které vznikají při politickém vyjadřování a argumentaci.
Odstřižení od ruského plynu a ropy bylo v minulosti prezentováno jako velké vítězství naší vlády pod vedením Petra Fialy. Nicméně Balaštíková ve svých výrocích naznačuje, že realita je značně jiná. Podle jejích slov si politici často neuvědomují dopady těchto kroků a to může vést k množství problémů pro českou ekonomiku i domácnosti.
V současném kontextu vojenských konfliktů na Blízkém východě neopomněla zmínit ani ruské bombardování této oblasti. Její kritika směřuje také k tomu, že se politická debata stále více vzdaluje faktům a soborným analýzám situace ve světě. Tento jev se stává čím dál problematičtější nejen po stránce informovanosti obyvatelstva.
Balaštíková rovněž varovala před nebezpečným populismem, který by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro demokratické hodnoty v České republice i mimo ni. Je přesvědčená o tom, že zjednodušující narativy mohou vytvářet klamné představy o složitosti mezinárodních vztahů a bezpečnostních hrozeb.
Dní vedoucích představitelů států by se tedy měly zaměřit na konstruktivní diskuzi založenou na faktech namísto vypjaté rétoriky plné emocí či iracionálních obvinění vůči zahraničním aktérům jako je Rusko nebo jeho politika vůči EU. S přibývajícími krizemi v Evropě by měly být hlasy politiků rozumnější.
Je důležité udržovat náročnost veřejných debat tam, kde dává smysl čelit sférou propagandy nebo manipulací s informacemi s realitou takových událostí jako jsou konflikty nebo energetické krize způsobené geopolitickými hráči jako Vladimir Putin. Z toho plyne nutnost změnit naši komunikaci směrem k otevřenosti a moudrosti ve výměnách názorů v rámci společenského dialogu.
