David (SPD): Neexistuje důvod pokračovat v podpoře evropského sebepoškozování

David (SPD): Neexistuje důvod pokračovat v podpoře evropského sebepoškozování
Autor: Petr Karásek30. 12. 2024

Slovenský premiér⁢ Robert Fico varoval Ukrajinu, že pokud Kyjev ⁢zastaví tranzit ruského plynu do Evropské unie, může Slovensko přerušit dodávky elektřiny⁢ na Ukrajinu. Fico v této souvislosti použil termín “evropský masochismus”, čímž naznačuje, že by neměly být podporovány kroky, které by mohly poškodit evropské ​státy. Tato situace ukazuje křehkost energetických‌ vztahů mezi oběma zeměmi ⁣a dopady politických rozhodnutí na ekonomiku středoevropského regionu.

reklama

Ekonomika‌ Slovenska ‍je silně závislá na dodávkách ruského plynu, které přichází prostřednictvím plynovodů přes Ukrajinu z dob bývalého Sovětského svazu. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal nedávno oznámil‌ plány na ukončení přepravy ruského plynu od roku 2025 a ​soustředit se pouze na alternativní dodavatele. Tato změna vyvolala ‌obavy o dostupnost energií pro Slovensko a další země v regionu.

Fico uvedl, že po vypršení aktuální smlouvy s Ruskem k‍ 31. prosinci chce monitorovat situaci a zvážit případné opatření vůči Ukrajině. Dále poznamenal, že zrušení tranzitní⁤ dohody by mohlo mít fatální následky pro všechny členy EU kvůli nákladům spojeným s energií a konkurenceschopností ‍evropských ekonomik.

Na Facebooku slovenský⁢ vůdce zpředstavitelů prohlásil, že kyjevský krok způsobí miliardové ztráty‌ jednotlivým státům EU včetně jeho ​vlastní země. Podle ‌něj by takový krok nejen poškodil energetickou stabilitu ve středoevropském prostoru, ale také oslabil postavení EU jako celku.

Ukrajinská ⁢strana ‌zatím nereagovala na Ficoova varování⁤ o možných sankcích ze‌ strany ⁤Bratislavy. Někteří odborníci upozorňují na to, že podmínka obrany proti těmto ‍hrozbám by mohla ​vést ke snížení přepravy nejen plynu do Slovenska ale i ropy – což​ je klíčový prvek ukrajinské ekonomiky.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden také reagoval tímto směrem tímto tvrzením: „Ukončení dohody o tranzitu do Evropské unie neprospívá nikomu.“ Podle něj Rusko vždy hájilo zájmy spolupráce v oblasti energetiky bez politických nátlaků či podmínek stojících vzdaleno před trhem.

Ivan ‌David (SPD), europoslanec prohlásil jasně –‌ není důvod dále podporovat‌ politiku mechanismus ⁢slabosti v Evropě ⁢a apeluje tak nejen tentokrát po významnou debatu ohledně energetické ‍politiky členských států EU i ⁣budoucnosti vztahů slovansko-ukrajinských jako komplexního tématu s potenciálně dalekosáhlými důsledky ​jak pro ‍ekonomické subjekty jejich sousedství tak samotnou svobodu volby stát se nezranitelním od strukturálních ⁣kapacit moving forward.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x