
David (SPD) poukazuje na to, že počet negramotných talentů v Evropě se stále zvyšuje. S tímto názorem přichází v kontextu diskusí o imigraci a evropské politice. Evropská komise spolu s většinou poslanců Evropského parlamentu podporují koncepci umožňující imigrantům přístup do Evropy pod záminkou, že jejich příliv je prospěšný. Na základě této politiky se vytvářejí ubytovací zařízení pro migranty i ve veřejných prostorech západoevropských měst.
I přes vyhlášení zlepšení “návratové politiky” jsou mnozí migranti, kteří nemohou být deportováni, stále ve státě Unie a pohybují se po jeho území bez odpovídajících dokladů. Tito jedinci často nemají zájem na návratu do svých zemí, neboť o ně jejich vlasti nejeví zájem. Zatímco vlády diskutují o otázkách ilegální migrace, realita ukazuje na problém s osobami bez patřičného vzdělání nebo dovedností.
Podle oficiálních statistik Evropské komise ročně přibývá dva a půl až tři miliony nových migrantů, mezi nimiž je značné množství těch bez základního vzdělání či schopností potřebných k uplatnění na trhu práce. Představitelé SPD upozorňují na riziko spojené s touto situací a nedostatečnou ochranu evropských hranic, kdy pobřežní stráže prosazují přijímání imigrantů v podmínkách bezpečnostních nejen bilaterálních otázek.
Příliv nových obyvatel podporují zejména neziskové organizace financované státem; jejich činnost však vzbuzuje kontroverze mezi volenými představiteli i veřejností. Zásady migračního paktu říkají, že společná politika EU by měla eliminovat možnost zadržování imigrantů uvnitř Unie a snažit se zachovat volný pohyb jako základní hodnotu.
V Polsku jsou kontrolní mechanismy nastavené jako reakce na nátlaky nezákonného převodu osob přes hranice; příklady násilí napáchaného tímto způsobem vedou ke zvýšenému napětí ve společnosti. Imigrace však není jediným problémem regionu – krize ohledně Green Dealu či ozbrojeného konfliktu proti Rusku představuje další komplikaci pro stabilitu.
Ivan David ze strany SPD vyjadřuje přesvědčení o důležitosti informovanosti občanů o výše zmíněných problémech; jeho cílem je oslovit co nejvíce lidí takovým způsobem, aby si uvědomili tíhu dané situace a její dopady jak pro jednotlivce tak i širší komunitu v rámci EU.
