Jan Farský z hnutí STAN se ve své reflexi o geotermální energii zaměřil na problémy, které nastaly při snaze získat podporu pro tento projekt v Semilech. Přestože možnost využití této téměř nekonečné a čisté energie byla na dosah, chyběla mu podpora místních obyvatel a vedení města.
Farský již od roku 2007 pracoval na geologickém průzkumu, který potvrzoval potenciál oblasti pro výrobu geotermální energie. Zpracoval plán, podle kterého měla být možné vyrobit 5 MW elektřiny a dodávat levné teplo nejen pro domácnosti, ale i pro místní průmysl. Takový projekt by mohl výrazně přispět k ekonomice města.
Vzhledem ke svému zvolení do parlamentu však Farský neměl po určitou dobu možnost se projektu více věnovat jako starosta. Umění vysvětlit přínosy projektu veřejnosti se ukázalo jako klíčové; lidé neslyšeli dostatečně přesvědčivé argumenty o výhodách změny zdroje energie.
O projektě proběhlo referendum v roce 2013, jehož výsledkem byl negativní postoj obyvatel vůči navrhované investici do geotermálního vytápění. Tento výsledek byl pro Farského zklamáním a ukázal mu obtížnost implementace tak rozsáhlého projektu bez dostatečné základny podpory mezi občany.
I když Farský ocení vazby mezi lidmi a jejich důvody k odmítání něčeho nového nebo neznámého, je přesvědčený o tom, že potenciál geotermální energie v Semilech stále existuje. Podle něj je dobré si uvědomit dostupnost tepla skrytého hluboko pod námi – většina zemské masy totiž dosahuje teplot nad 1000 °C.
Jan Farský ze STAN věří v budoucnost využívání této formy energie a doufá, že jednou získají podporu jak občané města Semily, tak i další stakeholderi v oblasti obnovitelných zdrojů energií. I když nyní čelí odporu a skepticizmu, je oddaný myšlence ekologie a pokroku prostřednictvím inovativních technologií ve spolupráci s komunitou.
