Jaroš (SPD): Merz se snaží v otázce migrace udělat maximum. Bude to však pro Němce dostatečné

Jaroš (SPD): Merz se snaží v otázce migrace udělat maximum. Bude to však pro Němce dostatečné
Autor: Petr Karásek26. 7. 2025

Pavel Jaroš, představitel SPD, hodnotí úsilí kancléře Friedricha Merze v otázkách migrace jako snažení, které se nachází na hranici toho, co je možné dosáhnout. Otázkou však zůstává, zda budou jeho kroky a přísliby dostatečné pro německé občany.

reklama

Na schůzce konané na Zugspitze se sešli ministři vnitra několika evropských zemí včetně Německa, Francie či Polska. Spolu s nimi byl přítomen i evropský komisař pro vnitřní záležitosti a migraci Magnus Brunner. Hlavním tématem jednání bylo nalezení účinných způsobů k omezení nelegální migrace do Evropské unie a boj proti převaděčům lidí. Tato snaha přichází ve chvíli, kdy veřejnost je nespokojena s dosavadními výsledky a vyjadřuje svůj nesouhlas.

Merzova administrativa již zahájila některé kroky ke zpřísnění migračních pravidel na národní úrovni a nyní to rozšiřuje i na evropskou scénu. V květnu byly zavedeny nová opatření u pozemních hranic Německa. Novinky zahrnují odmítání žádostí o azyl pro určité skupiny migrantů vyjma dětí nebo nemocných osob. Kromě toho Německo začalo deportovat migranty do Afghánistánu a plánuje také deportace do Sýrie.

Migrační problematika hraje významnou roli v současné německé politice a má výrazný dopad na volební situaci. Merz sliboval voličům změnu ve směru vůči migraci ve srovnání s kabinety předchozího vedení. Jak ukazují průzkumy veřejného mínění po jeho nástupu do funkce, CDU/CSU si polepšila alespoň co do procenta hlasů získaných příznivci strany oproti minulým měsícům.

Jako další výzva stojící před Merzem je vysoká podpora Alternativy pro Německo (AfD), která dlouhodobě drží více než 20 % preferencí voličů. Jeho pozice je navíc ztížena složitými ekonomickými podmínkami a napjatou mezinárodní situací.

Kromě domácích problémů se Friedrich Merz také snaží posilovat svou pozici jako lídr zahraniční politiky; od svého jmenování vedl řadu důležitých bilaterálních jednání s představiteli různých států Evropy i mimo ni. Na prvních zahraničních návštěvách navštívil Paříž i Varšavu a během červnového setkání v Bílém domě jednal dokonce i s prezidentem USA Donaldem Trumpem o aktuálních otázkách světa politiky.

V nedávném období uzavřel také významnou dohodu o spolupráci se Spojeným královstvím zaměřenou na vzájemnou obrannou spolupráci; tento krok potvrzuje jeho snahu upevnit vztahy mezi oběma státy v turbulentních časech mezinárodního napětí.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x