Niedermayer (TOP 09): Slunce se stalo vítězem nad uhlím. U nás mu náleží třetí místo

Niedermayer (TOP 09): Slunce se stalo vítězem nad uhlím. U nás mu náleží třetí místo
Autor: Petr Karásek20. 2. 2025

Podle ⁣RNDr.⁤ Luďka Niedermayera z TOP 09 jsme svědky historického úspěchu obnovitelných zdrojů energie, kdy sluneční energie překonala⁤ uhlí. V České ⁣republice​ má solární energetika třetí nejvyšší podíl na výrobě elektřiny, přičemž jaderné a uhelné zdroje dominují s většími hodnotami.

reklama

V rámci Evropské unie došlo k výrazným změnám ve struktuře výroby elektřiny v roce 2024. Sluneční‍ elektrárny přispěly více než 11 % k celkové produkci elektřiny, zatímco⁢ uhlí​ se podílelo jen deseti procenty. Celkově se obnovitelné zdroje podílely na výrobě téměř polovinou, konkrétně 47 ​%, ​což je posun ​oproti⁣ předchozím letům.

V České republice byl zaznamenán nárůst uhelné produkce až na‍ 33,4 %, což ukazuje na persisting již zaběhnutého trendu. Na druhou stranu solární elektrárny mají momentálně podíl pouze 5,7 %, čímž zůstávají za⁣ jádrem ⁣a uhlím.⁢ Tento stav naznačuje neoblomnou⁣ pozici tradičních zdrojů v domácí⁤ energetice.

Vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů je ale optimistický; i když minoritní dnes, solární ⁣energie nabývá stále většího významu jak pro jednotlivce,⁢ tak pro celé společnosti vyžadující ekologicky šetrnější alternativy ke klasickým palivům. ⁢Významný pokrok ve fotovoltaických technologiích nám umožňuje očekávat ‍další ​expanze tohoto sektoru.

Na evropské ​úrovni pak integrační snahy směřují ke zvýšení investic‌ do čistších energetických technologií s⁤ cílem dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Takové strategie by měly usnadnit postupný přechod od fosilních paliv‍ směrem k udržitelným alternativám.

Zpracování této situace opětovně potvrzuje slova Luďka Niedermayera o tom, že budoucnost české výroby⁤ elektřiny bude stále více orientována na regenerativní ⁣zdroje jako slunce a⁤ vítr místo závislosti na tradičních fosilních palivech ⁣jako je uhlí. Disproporce mezi obecným trendem v EU a místními poměry⁣ tak‌ může být ⁤signálem pro novou politiku zaměřenou na podporu zelenějších‍ alternativ v tuzemsku.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x