Prokšanová (KSČM): Příště by třeba mohli zakázat i vás

Petra Prokšanová z KSČM vyjadřuje obavy ohledně novelizace trestního zákona, která se zaměřuje na potlačení propagace komunistického hnutí. Upozorňuje, že takové kroky mohou snížit svobodu slova a vést směrem k cenzuře. Arguje, že pokud se dnes zakazují symboly a ideje, kdo ví, co může být zakázáno zítra – filmy, knihy nebo dokonce jednotlivci.

reklama

Podle Prokšanové je formulace zákona nejasná nejen pro širokou veřejnost, ale také pro jeho navrhovatele. Tato neurčitost vyvolává otázky o tom, co konkrétně bude považováno za „propagaci komunismu“. Mohlo by to zahrnovat například citáty významných postav jako byl Julius Fučík nebo projekce historických filmů na téma odboje.

Jisté je jedno – tento náhled může podkopat základy svobody projevu v demokratické společnosti. Místo abychom podněcovali otevřenou diskusi a vzájemné porozumění různým názorům na minulost i současnost, hrozí nám vytváření atmosféry strachu s rizikem udavačství. Takový vývoj není v souladu s hodnotami svobodné společnosti.

Zakročování proti historiím a symbolům přináší chaos a absurdity do debaty o minulosti. Vnímání historie by mělo být založeno na uvědomělém dialogu mezi lidmi různých politických směrů namísto represivních opatření proti těmto směrům. Významným rizikem je také to, že nezvládnutý zákon otevře cestu k nespravedlivým perzekucím jednotlivců za jejich názory.

Prokšanová varuje před tímto krokem směrem k omezením práv občanů ve jménu ideologické čistoty. Je důležité si uvědomit možné následky takových legislativních změn nejen pro komunisty či levicově orientované občany, ale i pro všechny další skupiny ve společnosti.

Konečně apeluje na nutnost ochránit demokratické hodnoty a příležitost každého jednotlivce mít právo říct svůj názor bez obavy z represí nebo trestu. Dle jejího přesvědčení by naše země měla usilovat o větší otevřenost místo zavádění restriktivních praktik typu cenzury či politického šikanování těchto skupin jako je KSČM zařízení společenského pokroku skrze inkluzivní diskuzi.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x