
Alena Schillerová z hnutí ANO upozornila, že po zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zmizelo z veřejných financí ohromných 240 miliard korun. Podle jejích slov tento krok měl vážné důsledky pro ekonomiku a přispěl k tomu, že se tři procenta hrubého domácího produktu ocitla v šedé ekonomice. Ekonomové potvrzují, že tento pokles příjmů do státního rozpočtu se stal realitou od okamžiku, kdy vláda premiéra Fialy EET zrušila.
Schillerová také kritizovala ODS za to, že právě zavedení EET bylo jedním z prvních kroků Fialovy vlády. “Chtěli tím potěšit své spřízněné podnikatele,” uvedla. Dále dodala, že špatný výběr daní pod vedením ministra Stanjury je nejhorší za poslední 15 let a naznačuje i tlak na transparentnost ve firmách a podnikatelské prostředí.
Podle ní je toto rozhodnutí absurditou – nechat ty největší daňové podvodníky bez kontroly a naopak zatěžovat poctivé podnikatele zvýšenými daněmi. Mnoho živnostníků mluvilo o touze vrátit EET zpět do praxe s cílem ochránit své obchody před nekalou konkurencí.
Schillerová učinila slavnostní příslib: pokud ANO získá dostatečnou podporu ve volbách a dostane se opět k moci, zavede elektronickou evidenci tržeb novým způsobem. V budoucnu by měla být systém jednodušší; stačil by chytrý telefon s aplikací od Finančního úřadu pro efektivní správu plateb.
“Každá koruna navíc vybraná díky EET půjde zpět občanům na důležité projekty jako jsou silnice nebo školství,” prohlásila Schillerová během svého vystoupení. Tím reagovala na obavy ze strany občanů ohledně hospodaření státu.
Kromě EET představila také další dva významné sliby: obnovení věkové hranice pro odchod do důchodu na 65 let bez jakýchkoli dodatečných debat a nový zákon posilující pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu nad Českou televizí i Českým rozhlasem. Zdůraznila důležitost transparentnosti veřejného účetnictví v kontextu daňových povinností občanů.
Na závěr Schillerová poznamenala, že jejím cílem je napravit škody způsobené současnou vládou a připravit tak lepší podmínky pro všechny obyvatele České republiky, pokud budou mít lidé možnost ji volit během následujících volebních období.
