Svobodní: Pomalu se stále více blížíme k době před rokem 1989

Svobodní: Pomalu se stále více blížíme k době před rokem 1989
Autor: Petr Karásek22. 6. 2025

Opoziční strana Svobodní varuje,‌ že česká společnost se začíná plíživě vracet ‌do ‍období před ⁣rokem 1989. V aktuálním kontextu byl letos den daňové svobody určen na 21. června, což znamená, že téměř polovinu roku pracujeme jen pro stát. Tento posun je podle ​grafů​ zveřejněných ‍stranami ⁣SPD, Svobodní, Trikolora a ⁢PRO tragickým důkazem zvyšujícího ⁤se daňového břemene.

reklama

Markéta ​Šichtařová⁤ zdůrazňuje, že letošní ‍datum‍ daňového svobody je nejpozdější od roku 2020 a vyzývá voliče k odmítání dalšího zvyšování daní plánovaných vládními stranami ‌po nadcházejících​ volbách. Tyto strany totiž⁣ již slibují zavedení ⁣nových daní ⁢nebo zvýšení stávajících. S tímto postojem korespondují také ostatní opoziční strany,​ které v programech uvádějí záměr neprovádět žádné⁢ zvýšení daní.

Na rozdíl od opozičních⁤ stran hnutí STAN se pyšní tím, že chce ‌implementovat různé nové daně ​jako například daň na sladké nápoje a výrazně ⁢zdražit alkohol či cigarety⁤ s cílem investovat výnosy do veřejných sportovišť a ‍cyklostezek. Tento postoj tak ukazuje ‌zásadní rozdíl v⁣ přístupech k ekonomické ‍politice mezi⁢ jednotlivými politickými subjekty.

Zástupci opozice včetně Svobodných však upozorňují na skryté iniciativy vlády zaměřené na další zdaňování potravin nebo alkoholu pod pretextem péče o zdraví obyvatelstva. Například nedávný návrh ⁢o zavedení vyššího zdanění tichého ⁢vína a cukru eviduje Vondráček ⁤jako součást širší „daňové ofenzivy“. Tato opatření by mohla být ​součástí volebního boje nadcházejících měsíců.

Kritika⁢ ze strany ⁢Svobodných směřuje nejen k oblasti ekonomiky ale‌ i ideologie správy ⁤státních financí: podle ​nich by lidé měli mít větší slovo při rozhodování ‍o vlastních příjmech ‌namísto toho,⁤ aby ​značnou‍ část svých výdělků⁤ odevzdávali státu s očekáváním ⁣případného vrácení formou⁤ různých dotací nebo⁣ dávek.

Pokud se zaměříme na konkrétní ⁣data ohledně dne daňové svobody v sousedních zemích, zjistíme zajímavé skutečnosti – ⁣například ve ⁣Slovenské republice nastává tento den již o 17 dní dříve ‍než u nás; někteří členové EU dokonce zažívají svoji variantu už začátkem dubna. To vše svědčí podle názorů Svobodných i SPD o ​tom, jak je český stát stále více zatěžující ⁣pro své ‌občany a vykazuje znaky přebujelého aparátu řízení‌ veřejných financí bez účinnosti.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x