
Vích (SPD) upozorňuje na alarmující situaci prázdné státní kasy a vyjádřil obavy, kdo je zodpovědný za její postupné vytunelování. S návrhem státního rozpočtu na rok 2026, který představuje schodek ve výši 280 miliard korun, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) žádá o výrazné škrty ve veřejných výdajích. Mezi navrhovanými opatřeními se nachází i zrušení státních podpor pro klíčové oblasti jako dostupné bydlení či dobrovolní hasiči, což podle Víchových slov ukazuje na selhání státu v poskytování základních služeb.
Návrh ministra Stanjury také zahrnuje plánované snížení rozpočtu ministerstva školství o 15 miliard korun. Ředitelé škol a odboroví předáci varují, že toto opatření by mohlo vést k chaosu v provozu vzdělávacích institucí. Nedostatek financí by mohl mít nejen za následek omezení investic do oprav a modernizace školních budov, ale také by mohl způsobit pokles platů učitelů a dalších zaměstnanců ve školství.
Hnutí SPD se proti těmto navrhovaným úsporným opatřením ostře vymezuje. Podle jeho představitelů není přijatelné ubírat peníze oblastem jako je vzdělávání nebo veřejná bezpečnost; úspory by měly být hledány jinde – například ve zbrojení nebo dotacích soukromým firmám. Výchova dětí a podpora dobrovolných hasičů jsou podle něj prioritou a měly by být chráněny před ekonomickými škrty.
Hlavním problémem se však zdá být rostoucí státní dluh ČR, který nyní dosahuje již 3 bilionů korun. Tento dluh roste alarmující rychlostí – ještě nedávno činil pouze jeden bilion korun v období odpovídajícím hrubému domácímu produktu země. V současnosti taková situace vyžaduje urgentní řešení fiskální politiky státu.
Z pohledu Víchova hnutí můžeme srovnat současnou ekonomickou situaci státu s bankrotem soukromé firmy; jakékoli radikální škrtání může vést ke zkrachování dodatečných občanských služeb a institucionálním problémům v budoucnu. Pokud bude stát nadále provádět podobně drakonické úsporné kroky bez přehodnocení prioritních rozpočtových položek, riskujeme vážně ohrozit důvěru veřejnosti i investorů členskému státu EU.
Pohled na tuto problematiku ukazuje i sklony k dalšímu zadlužení spojené s členstvím v Evropské unii. Dva poslední masivní poplatky EU dále prohlubují tuto krizi; prostředky určené pro obnovu musí nakonec splácet samotný stát prostřednictvím svých občanů – to je podle SPD neudržitelné řešení celé situace.
V této komplikované ekonomické realitě budou mít voliči brzy příležitost rozhodnout o novém směřování země ve volbách za necelých padesát dní – což SPD považuje za zásadní krok vedoucí k odchodu této vládní garnitury od moci pro obnovu stabilnějšího hospodaření České republiky.
