
V nedávném rozhovoru se poslanec JUDr. Alena Schillerová z hnutí ANO zamyslela nad tím, jak někteří politici stále věří, že stačí na chvíli „vydat se mezi lidi“, aby vyřešili problémy, které nahromadili během čtyřletého mandátu. Podle ní to v žádném případě nestačí a mnohé z jejich neúspěchů nezmizí jen díky kampaním, které nabízejí pouze dočasnou iluzorní změnu.
Schillerová zmiňuje příklady politiků ODS a TOP 09, kteří kdysi směšně nazývali své kontaktní akce “výpravami”. Dnes je situace podobná; mnozí představitelé české vlády se chovají jako by měli povinnost učit veřejnost místo toho, abychom si my jako voliči uvědomili jejich odpovědnost a schopnosti. Vnímají svou roli spíš jako učitele než servis pro občany.
Pozoruje rozdělení mezi vládními představiteli: první skupina v čele s premiérem Petrem Fialou se snaží vyhýbat kontaktu s lidmi na akcích, zatímco druhá polovinu si myslí, že právě oni mají co nabídnout – jakási osvěta ve formě poučování obyvatelstva o politice. Tato dikotomie ukazuje na nedostatek porozumění realitě běžného života občanů.
Alena Schillerová sama za první polovinu roku uskutečnila více než devadesát setkání s lidmi v různých městech po celé České republice. Tvrdí, že to nebyla kampaň ani propagace strany; jednalo se především o skutečný zájem o názory lidí a jejich potřebami. Během těchto návštěv získala cenné poznatky o problémech obyčejných občanů.
Lidé jí sdělili své obavy ohledně vysokých nájmů a špatné dostupnosti bydlení pro mladé rodiny či naléhavost situace kolem důchodového systému. Poznamenali také problémy ve vzdělávání nebo nespokojenost s tím, jak pečovatelství ovlivňuje životy seniorů. Tyto přetrvávající starosti nelze ignorovat ani odsunout do pozadí úzkými politickými debatami.
Na závěr Schillerová apeluje na obyvatele země – volební výsledky mohou být cestou k prosazení reálných změn při konfrontaci s vládním vedením snahou žít takový život bez umělého filtrovaného prostřednictví debaty mediálně řízených akcích. Bez duše a autentické účasti není možné očekávat opravdové posuny vpřed.
