Krutílek (ODS): Český debut v oblasti kvantového počítačového výzkumu

Krutílek (ODS): Český debut v oblasti kvantového počítačového výzkumu
Autor: Radek Polívka19. 10. 2025

Reakce⁣ Mgr. Ondřeje Krutílka (ODS), europoslance, na nedávné setkání s profesorem Igorem​ Ivanem,‌ rektorem‍ Vysoké‌ školy báňské – Technické univerzity ⁤Ostrava, poukazuje‍ na významný pokrok ⁢v oblasti⁣ technologií ve ⁤České republice. S potěšením‌ oznámil ​spuštění‌ prvního českého kvantového počítače na této univerzitě. Tento ‌revoluční stroj by mohl výrazně přispět k rozvoji v oblastech ‌jako ‌je výzkum ​nových​ léků a vakcín, ale i optimalizace dopravy a zlepšování bezpečnosti.

reklama

Diskuse mezi oběma odborníky se ‌zaměřila na široké spektrum‌ témat týkajících se spolupráce a příležitostí pro studenty ‍a mladé profesionály. Probrali zejména možnosti stáží v⁢ Bruselu, což může být klíčové pro posílení mezinárodních vztahů a výzkumných‌ projektů s evropským rámcem. Dalším důležitým ‌tématem byl nový víceletý rozpočet EU na⁤ roky 2028-2034.

Kromě ekonomických⁤ záležitostí‍ hovořili také o otázkách spojených‍ se spravedlivou transformací regionů ⁢postižených uhlím. Tato ⁢iniciativa má za cíl ‍podporovat ‌různorodost ekonomiky v těchto oblastech a vytvářet nové ⁢pracovní příležitosti pro místní obyvatelstvo. Rovněž ‍zmínili program Horizont Evropa zaměřený na podporu vědy a výzkumu napříč Evropskou unií.

Krutílek​ vyjádřil optimismus ohledně rostoucího zájmu o vzdělání ⁢na VŠB-TUO, což je pozitivní trend⁤ do budoucnosti našeho hospodářství i⁢ společnosti jako takové. Získávání odborníků ​připravených čelit aktuálním potřebám ​trhu práce je klíčovým ⁣faktorem pro inovace podniku.

Podporu vzdělávacích institucí považuje Krutílek za prioritní agendu nejen díky ‍jejich vlivu ve společenském rámci, ale také kvůli⁢ osobnímu spojení⁣ s krajem‌ jeho narození. Uznává tak důležitost⁣ kvalitního vzdělání při vytváření⁢ základny talentovaných jedinců ⁣potřebných k ​dalšímu pokroku Českého průmyslu.

Na závěr‍ setkání zaznělo několik vizionářských myšlenek o ⁤tom, ​jak nové technologie ‍mohou ‌zcela⁤ změnit‌ přístup ⁣k⁣ vědeckému bádání i komerčním ⁢projektům⁢ včetně využití kvantových počítačů ve​ více ⁢oblastech ​praxe než bychom si ‍dnes dokázali představit.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x