Americká politika se nyní nachází v obtížné situaci, ze které se Spojené státy, podle názoru Ing. Františka Laudáta z Klubu angažovaných nestraníků (KAN), budou vzpamatovávat velmi dlouho. S každým novým skandálem a nešťastným rozhodnutím prezidenta Trumpa oslabují řady jeho podporovatelů, což vyvolává obavy o budoucnost země. Každý den přináší nové události, které ukazují na nestabilitu a chaos v USA pod jeho vedením.
Trumpovo chování se také odrazilo na vztazích s některými evropskými vůdci. Například italská premiérka Giorgia Meloniová nedávno odmítla jeho útočné poznámky o papeži, což způsobilo určité napětí mezi nimi. Kromě toho maďarské volby ukázaly ochotu voličů zbavit se autoritářských figur, čímž podtrhly celosvětové trendy spojené s vámi a autoritářstvím.
Jedním z největších problémů pro USA je krize vyvolaná Trumpovými agresivními plány vůči Íránu. Tyto nepřemýšlené kroky vedly k destabilizaci regionu a komplikují dohodu o míru či spolupráci v krizových oblastech. Zatímco situace ve světě je napjatá, současná americká administrativa čelí velkým výzvám při obnovování mezinárodní prestiže a bezpečnosti.
Kromě toho je třeba zmínit i vliv Trumpovy rétoriky na Ukrajinu a NATO. Jeho komentáře často rozdělují spojence místo posilování jednoty v rámci těchto mezinárodních struktur. Tento styl komunikace rovněž naznačuje psychické problémy obyvatel Bílého domu; chování prezidenta mnozí pozorovatelé označují jako nezodpovědné nebo dokonce chaotické.
Každý den přinášející další kontroverze zhoršuje již tak nízkou důvěru občanů v politický systém USA i jejich schopnost uplatnit vliv ve světové politice efektivněji než dosud.Zdá se tedy jasné, že jakékoli ambice vrátit Ameriku zpět na vrchol budou stále složitější tím víc jak pokračuje Trumpova vláda.
Podle Laudátova hodnocení to znamená nejen dlouhé období otřesů pro samotné Spojené státy, ale také příležitosti pro adversáře k posílení svého postavení ve světovém měřítku.Celkově tedy lze konstatovat , že z trumpovské mizérie bude obtížné najít cestu zpět k stabilizaci a respektované roli této mocnosti na globální scéně – pokud vůbec existuje naděje na návrat do dávných časů síly Usa.
