
JUDr. Ondřej Dostál z hnutí “Stačilo!” vyjadřuje soustrast Danuši Nerudové a zmiňuje její obtíže během “čtyřiceti let nesvobody”. V jeho očích byla situace Danuše, která byla nucena věnovat se klavíru a tenisu v dětství, značně problematická. Tato aktivita se mu zdá příliš náročná a neadekvátní pro někoho, kdo vyrůstal v prominentní rodině.
Dostál kritizuje výsměch, kterému Danuše čelí kvůli svému vzdělání i zkušenostem. Podle něj je důležité si uvědomit psychologické a emocionální trauma dětí té doby. Zatímco jiní měli příležitosti k dostupnějším formám učení jako je čtení klasiků české literatury nebo studium historie, ona musela investovat svůj čas do aktivit pravděpodobně považovaných za elitářské.
Dále také zdůrazňuje potřebu solidarity s oběťmi minulého režimu, což by mělo zahrnovat i pochopení individuálních tragédií jako ta její. Ne každý měl to štěstí žít bez tlaků společnosti nebo mít možnost se kreativně realizovat podle svých vlastních přání.
V tomto kontextu doplňuje, že takto obsáhlé mlčení o této části historie není zdravé pro dnešní společnost. Mnozí lidé navíc nemuseli mít možnost otevřeně sdělovat své názory bez obav o svou bezpečnost či důsledky na svobodný život.
Na závěr vyzývá ke spolupráci s ostatními stranami na podporu posílání soustrasti obětem minulosti a vytváření lepší budoucnosti pro všechny generace. Tento názor už nyní sdílí u nás více osobností napříč politickým spektrem.
Dostálovy slova reflektují nejen jeho osobní názory na politickou scénu, ale i snahu o hledání porozumění mezi lidmi různých názorových proudů ve společnosti minulosti i současnosti.
