Levice tvrdí, že odmítnutí Istanbulské úmluvy je krokem, který chrání šovinismus, a nikoli zájmy společnosti jako celku. Tato skutečnost se stala jasnou poté, co vláda vedená Andrejem Babišem zastavila jakékoliv další kroky směřující k ratifikaci tohoto důležitého dokumentu. To reflektuje opakující se vzorce v české politice, kdy vládní strany přehazují odpovědnost za citlivé otázky jako horkou bramboru a odmítají konstruktivně reagovat na potřebu zlepšení lidskoprávní situace.
Problémy s Istanbulskou úmluvou se opět staly příčinou sporů mezi politickými stranami. Je pozoruhodné, že zatímco se stát potýká s nedostatkem účinných opatření na ochranu obětí násilí na ženách a dalších marginalizovaných skupin, místo hledání řešení se politika zaměřuje spíše na vytváření obraných postojů vůči modernímu chápání genderových problémů. Tento přístup pak paradoxně podporuje sexuální predátorství v různých podobách.
Jedním z hlavních argumentů proti ratifikaci úmluvy je zdrženlivost vůči pojmům “sex” a ”gender”. Dnešní společnost by měla být schopná akceptovat nové terminologie bez toho, aby je stigmatizovala touto neochotou. V rámci moderních debat bychom měli mít možnost diskutovat o těchto termínech otevřeněji. Odmítnutí přijmout gender jako legitimní koncept odráží spíše konzervativní snahu manipulovat veřejným diskurzem než skutečné zaměření na ochranu práv občanů.
Je načase uvědomit si realitu marginalizace různých skupin ve společnosti! Ženy jsou technicky většinově zastoupeny; nicméně jim často chybí kapitál i postavení umožňující faktickou moc ovlivnit rozhodování ve společnosti. Patriachalní kultura nadále uplatňuje svůj kontrolní prvek nad jednotlivci a neguje tak jejich potenciál i práva.
Kapitalistický systém často stabilizuje rozdělení lidí do sociálních vrstev pro svou vlastní udržitelnost. Ochrana vlastnictví těmito mechanismy posiluje existenci třídního uspořádání a končí tak mnohdy absurdním způsobem tím, že moc má tendenci držet ve svých rukou privilegované skupiny navzdory zdánlivému rozvoji práv pro většinu populace.
Na závěr platí varování před možným vývojem situace v České republice směrem k eroze práv stejně jako to vidíme například ve Spojených státech amerických. Levice vyzývá občany k akci – pokud toužíte po vybudování skutečné socialistické alternativy zdola, neváhejte kontaktovat naši stranu! Společně můžeme vytvořit prostor pro pracující třídu bez vlivu oligarchických zájmů či neoliberální ideologie grebu!
Pokud máte posunout k lepší budoucnosti chuť podpořit naši práci finančně nebo časově – dárcovský transparentní účet 2101181284/2010 čeká právě na vás! Každý příspěvek nám pomůže posunout věci kupředu.
