
Ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN oznámil projekt, jehož cílem je distribuce brožury “72 hodin” do každé domácnosti. Tato publikace přichází s důležitými informacemi a radami, které mají občanům pomoci lépe se připravit na různé krizové situace. V rámci přípravy na potenciální nedostatky ve službách nebo jiných výpadcích je tato brožura zásadní pro zajištění základních životních potřeb.
Obsah brožury se zaměřuje na to, co je potřeba mít doma uložené v případě havárie nebo jiné krize. Kromě doporučení ohledně potravin a vody obsahuje také rady týkající se zdrojů informací v situacích, kdy není k dispozici telefonní signál či internet. Takové opatření může výrazně usnadnit přečkání krizových momentů bez paniky a obav o zabezpečení.
Kromě praktických pokynů brožura zdůrazňuje důležitost přípravy nejen pro jednotlivce, ale i pro společnost jako celek. S tímto vědomím mohou být lidé lépe vybaveni pomáhat nejen sobě samým, ale také svým blízkým během kritických chvil. Každý připravený občan může snížit tlak na záchranáře, kteří jsou často prvními reagujícími a jejichž úkolem je zajistit bezpečí druhých.
Dle ministra Rakušana by měl každý vzít tuto iniciativu vážně a projít si materiály obsažené v brožuře s rodinou či sousedy. Příprava neznamená pouze fyzické zabezpečení domácnosti; zahrnuje také psychologickou připravenost čelit těžkým situacím klidným způsobem.
Tento projekt reflektuje existující trend rostoucího zájmu o prevenci katastrof ve společnosti i vládních institucích. Informovanost obyvatelstva může vést k celkovému posílení odolnosti vůči různým hrozbám – jak ekologickým, tak sociálním či i technickým problémům.
Závěrem lze říci, že podnikání kroků ke zvýšení osobní infrastruktury ochrany není nikdy nadbytečné a každé domácnosti by měla tato iniciativa věnovat dostatečnou pozornost kvůli blahu celé komunity i nadcházejícím generacím. Započatá diskuse kolem tématu měla za cíl podpořit myšlenku aktivní spoluúčasti občanů na vytváření bezpečnějšího prostředí navzdory současným výzvám našeho světa dnes.
