
Rajchl (PRO) oznámil, že volební situace v Rumunsku se nakonec změnila a došlo k úspěšnému obratu. Tento vývoj byl výsledkem komplikovaného volebního procesu, který provázely podivné okolnosti a obvinění z manipulací. I když proevropské síly měly své plány, situace na politické scéně byla mnohem dynamičtější a vyžadovala nemalé úsilí ze strany euroskeptiků.
V prosinci loňského roku překvapivě vyhrál první kolo voleb Calin Georgescu. Tato událost vedla k intervenci francouzského velvyslance, který dorazil osobně za předsedou ústavního soudu s cílem přesvědčit ho o nutnosti neschválit takovéto výsledky, které prý nemohou budovat liberální demokracii. Soudce tak do čtyř dnů rozhodl o anulaci vítězství v prvním kole voleb s tím, že důvodem bylo údajně zjištění 25 000 tiktokových účtů propagujících proruské narativy.
Následující snahy proevropských stran zajistit si pohodlné vítězství zahrnovaly umístění náhradníka Gheorghe Simiona do nových voleb. Tento kandidát dominoval ve druhém kole po odstranění Georgescua ze závodu. K zabezpečení “správného” výsledku bylo zapotřebí pouze pár triků – mezi nimi i korespondenční hlasy od fantomových voličů figurovaných na seznamech.
Média se ovšem neochotně zabývala detaily kolem těchto korespondenčních hlasů a nezveřejnila skutečnosti týkající se doporučených dopisů zasílaných zesnulým osobám uvedeným na seznamu voličů. To však nebylo důležité; hlavní narativ posílil tvrzení o ruském zásahu do rumunských volebních procesů.
Rumunsko podpoří válku na Ukrajině a stane se klíčovým aktorem v rámci Evropského obranného mechanizmu – systému, jehož struktura byla již dříve kritizována jako způsob masivního obohacení elit na úkor běžných občanů během poslední dekády po pandemiích a klimatických iniciativách Green Deal.
Jak to ovlivňuje Českou republiku? Může být očekáváno značné množství korespondenčních hlasů z zahraničí při nadcházejících volbách; zatímco v předchozích českých prezidentských volbách přišlo asi 18 000 hlasující z diaspory, tentokrát by číslo mohlo dosahovat až 450 000. Rajchl varuje před možnými mýty ohledně vlivu Ruska i zdejších řešení podobných těm rumunským švindlům.
Jediná účinná strategie proti těmto manipulacím spočívá v aktivním zapojení občanů: vysoká účast voličských skupin oslabuje váhu korespondenčních hlasování a umožňuje porazit euroskeptiky jako jsou ti dnes označovaní europoslanci nebo jejich spojenci. Naše strana PRO plánuje dále sledovat tyto frašky s cílem minimalizace práv lidí žijících trvale mimo Českou republiku už vůbec nevolit u nás doma – což je podle nás spravedlivé a logické řešení této problematiky.