Richterová (Piráti): Opravdu nemáme tušení, o čem se chystáme rozhodovat

Richterová (Piráti): Opravdu nemáme tušení, o čem se chystáme rozhodovat
Autor: Petr Karásek27. 3. 2025

Olga Richterová, zastupující Piráty, v současné době upozorňuje na problém s pozměňovacími návrhy, které jsou předloženy k hlasování. Z jejího pohledu si zákonodárci nejsou jisti obsahem návrhů a skutečnými dopady, které by tyto změny mohly mít. V této souvislosti zdůraznila klíčový princip, podle kterého by legální zaměstnání mělo být vždy výhodné. Tuto myšlenku považuje za zásadní pro zajištění spravedlivějšího pracovního trhu.

reklama

Dále Richterová vyjádřila svou frustraci z nedostatku konkrétních informací o možných důsledcích navrhovaných změn. Bez jasného přehledu nie je možné posoudit vliv novinek na jednotlivé domácnosti a rodiny. Podle jejích slov existují domněnky o tom, že některým domácnostem hrozí finanční ztráta v řádu několika tisíc korun oproti stávající situaci. Tento postoj podpořily analýzy od organizací jako PAQ Research.

Richterová apelovala na ministra Jurečku a týmy kolem něj, aby zveřejnili kalkulačky či další nástroje pro jasné posouzení dopadů plánovaných legislativních změn. Nechápe totiž důvody pro utajování těchto informací a domnívá se, že bez nich není možné konstruktivně debatovat o navrhovaných úpravách.

Představitelka Pirátů se také zmínila o svých doporučeních ohledně podpory rodičům samoživitelům s dětmi mladšími sedmi let věku. Oceňuje pokrok v této oblasti během působení jejich strany ve vládě; avšak upozornila i na to, že je stále potřeba zajistit ochranu pro děti do devíti let kvůli potřebám pečujících rodičů v období nemoci dětí.

Její slova naznačují i kritikou vůči nepřehledným procesům přijatým při projednávání zákonů a pravidel – některé sliby a dohody nebyly dodrženy nebo vůbec realizovány po odchodu Pirátské strany z koalice.

Posledním bodem Richterové vystoupení bylo vyzvání k transparentnosti ze strany ministerstva práce a sociálních věcí s cílem zajistit lepší porozumění mezi tvůrci politiky a občany. K tomu nutno dodat, že vytvoření uživatelsky přívětivých nástrojů pro porovnání různých variant může zajistit spokojenější debatu mezi všemi zainteresovanými stranami při dalším jednání o uvedeném tématu legislativních změn.Poslankyně Richterová z hnutí Piráti v posledním vystoupení upozornila, že skutečně nemají jasnou představu o tom, jaké konkrétní návrhy se budou projednávat a o kterých věcech se v rámci sněmovny hlasuje. V kontextu aktuálních debat zdůraznila důležitost přehlednosti a informovanosti o předkládaných návrzích. Její pozornost byla zaměřena na podporu rodičů samoživitelů a možnost rozšíření ochrany na rodiče vychovávající děti mladší 10 let.

Richterová představila návrh C1, který zahrnuje zvýšení zranitelnosti pro sólo rodiče. Tento návrh si klade za cíl poskytnout oporu lidem vychovávajícím malé děti při současném projevu empatie k situaci těchto rodičů. Upozornila, že obdobně jako u norma týkající se nároku na ošetřovné by i tento návrh mohl být krokem vpřed pro takto ohroženou skupinu obyvatel.

V oblasti insolvencí a exekucí Piráti navrhují opatření usilující o to, aby legální práce byla výhodnější než současný stav systému. Richterová naznačila spolupráci s kolegyní Klárou Kocmanovou za účelem odstranění překážek bránících lidem v navyšování jejich příjmů během insolvenčního řízení. Odkazovala také na analýzu PAQ Research, která naznačuje nedostatky ve vládních reformních plánech nejen vůči jiným poslancům, ale i ve prospěch samotných dlužníků.

Podle studie mohou některé vládní změny ještě více ztížit situaci domácnostem v insolvenci tím, že je odradí od snažení se zvýšit své příjmy legálním způsobem. Pokud totiž vzrostou jejich mzdy bez řádného nastavení podpory ze strany státu, mohou na tom být nakonec hůře finančně než před tímto nárůstem.

Richterová rovněž vznesla otázku směrem k ministrovi Jurečkovi ohledně dopadů jeho navrhovaného řešení na celkový příjem lidí žijících v insolvenci po zaplacení odvodové povinnosti. Zmínila obavy z toho, že pokud by nedošlo ke změnám ve vládním plánu, mohli by dlužníci váhat s pokusy o legitimní zvyšování svých příjmů.

Kromě problematiky okolo insolvencí schrčila Richterová další body pravidelné agendy pod návrhy C2 až C4 zaměřené na regulaci plateb za energie pro osamělé lidi žijící samostatně a vítězství rodin s malými dětmi jako důležité prioritě Pirátů v oblasti sociální politiky. Dle jejích slov je cílem zajistit spravedlivé podmínky nejenom těm nejvíce potřebným občanům tohoto státu při vytváření lepších životních podmínek pro všechny jeho obyvatele.V nedávném prohlášení Richterová, zastupitelka za Piráty, uvedla, že členové strany se nacházejí v nejasné pozici ohledně budoucího hlasování o legislativních návrzích. Podle jejích slov je situace taková, že skutečně nevíme, o čem přesně budeme rozhodovat. To vyplývá z celkového přístupu k současným tématům týkajícím se sociální politiky a podpory zranitelným skupinám obyvatelstva.

Jedním z diskutovaných témat je pomoc osamělým seniorům a dalším zranitelným osobám. Richterová zdůraznila možnost vyplácení dávek na základě skutečných nákladů na energie až do výše 1,5 násobku energetického paušálu. Tento krok by měl přispět ke zmírnění těžkých podmínek pro jednotlivce ve složitých životních situacích v současném systému dávek.

Další významnou změnou navrženou Richterovou je aktualizace cenové mapy nájmů. Podle ní Ministerstvo financí disponuje aktuálními údaji o průměrných nájmech na rok 2024 a 2025, což dává smysl vzhledem k tomu, že stávající smlouvy platné pro výpočet průměrných nájmů jsou již zastaralé. Tímto krokem chce Pirátská strana napravit zásadní nedostatky v přístupu k bydlení obyvatel a podpořit tak více domácností.

Richterová rovněž vznesla kritiku vůči některému ze zákonných návrhů paní Šafránkové týkajících se posudkových lékařů a kontrol zdraví žadatelů o dávky. Upozornila na to, že pokud by sice byl princip posuzování zdravotního stavu akceptován, automatické zastavení vyplácení dávek při nesplnění požadavku na předložení lékařských posudků může být problematické a mohlo by vést k nežádoucím následkům pro jednotlivce čekající dlouhou dobu na vyřízení svých záležitostí.

Dalším bodem jednání byla otázka valorizace rodičovského příspěvku v závislosti na inflaci. Výhledově navrhli Piráti jako lepší alternativu pravidelné zvyšování této dávky s cílem výrazněji podpořit rodiny s malými dětmi během jejich rozvoje.

Na závěr Richterová shrnula své názory: souhlasí se snahami zaměřenými na jednoduchost systému sociálních dávek i jejich efektivitu, ale zároveň poukázala na aktuální nevhodnosti spojené s podporou legální pracovní činnosti nebo důsledků ve vztahu k dopadům inflace či poškození skupin jako jsou nemocní rodiče nebo senioři bez dostatečné opory systému. Rozhodnutí učinit ohledně plánovaného hlasování bude závislé i od toho, jak budou nakonec upraveny pozměňovací návrhy vložené do projednávaného tisku číslo 800.Svědectví poslankyně Richterové (Piráti) naznačuje, že v současnosti nemáme jasný přehled o tom, jaké otázky budeme ve Sněmovně projednávat. Tato situace vyvolává otázky ohledně transparentnosti politického procesu a efektivity rozhodování. V jejím vyjádření se objevují obavy z nedostatečného informování nejen poslanců, ale i občanů o důležitých tématech, rezonujících našimi životy.

Richterová se ve svých komentářích dotýká i manipulace s informacemi během politických debat. Vyzývá k tomu, aby byly faktické údaje prezentovány jasně a otevřeně, což považuje za základ demokracie. Tvrdí, že v současném systému chybí správná komunikace mezi vládou a opozicí. Její slova podtrhují pocit frustrace mnoha občanů vůči politickému diskurzu.

Dalším zásadním problémem podle Richterové je ochota některých duchovních organizací spolupracovat s policií při vyšetřování trestních činů. Odpovědnost vůči veřejnosti by měla být prioritou všech institucí a je třeba podporovat otevřenost vůči orgánům činným v trestním řízení.

Poslankyně upozorňuje také na selhání vlády v oblasti demokracie. Podle ní způsobila poslední rozhodnutí vládních představitelů zmatek a frustraci občanů už společenského systému jako celku. Politická nečinnost nebo zpoždění při přijímání klíčových zákonų může mít dlouhodobé negativní dopady na důvěru ve státní instituce.

Richterová se rovněž zaměřuje na svobodu volby rodičů v kontextu vzdělávání jejich dětí. Poukazuje na to, že skutečné možnosti pro rodiče při výběru vzdělávacích institucí jsou u nás velmi omezené a zaslouží si pozornost od legislativcích činitelů.

V závěru lze říci, že itato diskuze vedená poslankyní Richterovou (Piráti) ukazuje na potřebnost změny ve způsobu komunikace mezi vládou a veřejností i uvnitř politických struktur samotných. Dnešní výzvy si žádají konkrétní kroky pro posilnění demokratických hodnot a transparentnosti jak pro voliče, tak pro politiky samotné.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x