
Lucie Šafránková z SPD se v nedávném vystoupení vyjádřila k návrhu zákona, který konečně zahrnuje zásady podporované její stranou po mnoho let. Vyjádřila naději, že tento nový legislativní rámec pomůže v racionalizaci sociálního systému a omezí zneužívání sociálních dávek osobami, které se zdráhají práci přijmout i přesto, že mají možnost pracovat.
Šafránková uvedla, že ačkoliv jejich poslanecký klub má k některým aspektům návrhu výhrady, vítá určité prvky jako zavedení obdobných neschopenek pro dlouhodobě nezaměstnané příjemce podpory či přísnější podmínky pro dávky na bydlení. Tyto změny by měly zajistit dodržování technických a hygienických standardů bydlení. I když je tento krok pozitivním směrem, strana SPD se domnívá, že je zapotřebí další úpravy zákona.
Součástí této snahy o zlepšení jsou pozměňovací návrhy předložené Šafránkovou za poslanecký klub SPD. Celkem označila 13 změn zaměřených na konkrétní nedostatky aktuálního vládního návrhu. Tyto pozměňovací návrhy by měly pomoci vytvořit efektivnější řešení situace ohledně poskytování sociálních dávek.
Jedním z navrhovaných opatření je možnost provedení přezkumu zdravotního stavu žadatelů o dávky po stanoveném období jejich “neschopnosti”. Šafránková zdůraznila nespravedlnost systému, kdy někteří lidé mohou léta pobírat dávky bez řádného přezkoumání své zdravotní situace. Podle ní zaměstnanci byli povinni opakovaně prokazovat svůj zdravotní stav a měli by být i příjemci dávek podrobeni podobným požadavkům.
Dalším bodem jejího projevu byl plán na započítání vlastnictví rekreačních nemovitostí do hodnocení nároku na dávky takovým způsobem, aby majitelé těchto objektů nebyli nuceni prodávat majetek bez reálného vlivu na jejich životní standardy.
V rámci diskuse o legislativních změnách Šafránková poznamenala také obavy ohledně nedorozumění týkajícího se některých ustanovení zákona. Ujistila kolegy poslance o důležitosti zpřesnění kritérií v souvislosti s vlastními nemovitostmi žadatelů o sociální pomoc.
Celkově lze říci, že Členka SPD Lucie Šafránková apeluje na nutnost reformy legislativy v oblasti sociálních dávek takovým způsobem, který podporuje odpovědnost jednotlivců a spravedlivější rozdělování prostředků veřejné podpory těm opravdu potřebným.Šafránková (SPD) oznámila, že konečně do právních předpisů vstupují principy, které její strana prosazuje dlouhodobě. Tato změna by měla nejen usnadnit život drobným vlastníkům nemovitostí, ale také vyrovnat nerovnosti mezi různými skupinami občanů. Šafránková zdůraznila důležitost zahrnutí praktických a spravedlivých opatření do legislativy.
Podle nových pravidel bude mít každý nový vlastník nemovitosti tři roky na to, aby splnil určité standardy týkající se jejich užívání. Například pokud někdo vlastní chatku postavenou na pozemku bez základních hygienických zařízení jako je toaleta nebo voda, bude mít čas na nápravu těchto nedostatků. Na druhé straně majitelé cennějších stavebních pozemků nebudou čelit takovýmto omezením a nebudou nuceni své majetky prodávat.
Tento přístup však vyvolává otázky o spravedlnosti v zákonných úpravách. Šafránková upozornila na to, že majitelé obyčejných rekreačních objektů mohou čelit vážným existenčním potížím pokud by museli svůj majetek prodat proto, že nesplňuje moderní standardy. Vzhledem k tomu, že tyto chatky obvykle stojí několik set tisíc korun a slouží často jako rodinný odkaz nebo místo pro rekreaci, jejich ztráta může být pro mnohé dramatickou událostí.
Dále Šafránková navrhuje rozšíření kategorizace zranitelných osob ve společnosti tak, aby se počítali všichni lidé se zdravotním postižením napříč různými stupni závislosti. Podle jejích slov je nepřijatelné opomínat osoby s prvním stupněm postižení při sestavování podpory ze strany státu.
V rámci dalších návrhů chce umožnit zařazení starších osob začínající již od 65 let do skupiny zranitelných obyvatel namísto současné osmnácti let existence této kategorie až od věku 68 let. Tento krok odpovídá aktuálním potřebám mladších důchodců a pečujících rodičů dětí do deseti let věku.
Šafránková rovněž plánuje navrhnout zahrnutí části splátky hypoték mezi uznatelné náklady pro rodiny s malými dětmi či rodiče-pečovatele dětí narozených až do čtyř let věku. V případě nezaměstnanosti jednoho z rodičů by měla existovat možnost udržet si bydlení alespoň po dobu pobírání rodičovského příspěvku či po jiném hospodářském výpadku v domácnosti.
Tyto zákonné úpravy zobrazují snahu SPD o ulehčení života občanům uvnitř stále více komplikované ekonomické situace a posilují sociální ochranu jednotlivců v těžkých obdobích jejich života.Šafránková z SPD uvádí, že konečně do legislativních návrhů pronikají principy, které strana dlouhodobě prosazuje. Její cílem je vytvoření spravedlivějšího a důstojnějšího sociálního systému, který se zaměřuje na podporu rodin v těžkých životních situacích. Navrhuje například zastropování některých dávek, aby rodiny mohly získat částečnou pomoc při bydlení bez nutnosti ztratit svůj domov.
Vedle toho plánuje novou legislativu také v oblasti exekucí a insolvenčního řízení. Spolu s kolegou Patrikem Natcherem předkládají návrhy umožňující odpočítávání příjmů po srážkách pro osoby v exekuci. Tento krok má vést k odstranění nespravedlností vůči lidem pracujícím v těžkých podmínkách a povzbudit je k legálnímu zaměstnání místo ukazování na šedý trh práce. Data agentury ManpowerGroup ukazují, že stát takto přichází o značné sumy každý rok.
V současnosti mnoho lidí upadá do bludného kruhu vyplývajícího ze stávající struktury exekučního systému, což je silný argument pro reformu tohoto systému. Šafránková apeluje nejen na kolegy ve sněmovně, ale i na Ministerstvo spravedlnosti o urychlené řešení této problematiky.
Dále strana přichází i s návrhem vyšších sankcí pro ty příjemce dávek, kteří se odmítají zapojit do individuálních akčních plánů pracovního úřadu. Podle Šafránkové by měli mít právo pouze ti jednotlivci, kteří aktivně hledají práci a dodržují podmínky svých plánů.
Další klíčový bod směřuje k ochraně zájmů dětí prostřednictvím udržení přídavků na děti jako samostatného produktu pomoci státu mimo rozsáhlejší dávky. To má zajistit efektivní podporu rodinám postiženým zanedbáním péče ze strany rodičů nebo zákonných zástupců.
Tyto návrhy reflektují širší potřebu racionalizace sociálního systému takovým způsobem, aby byl efektivním nástrojem pomoci pro skutečně potřebné občany. Šafránková zdůrazňuje význam zabezpečení základních životních potřeb těch nejzranitelnějších skupin obyvatelstva a bojuje proti tomu, aby se sociální systém stal prostředkem obohacení podvodníků nebo osob odmítajících aktivně pracovat.Lucie Šafránková, představitelka hnutí SPD, vyjádřila spokojenost s tím, že se do legislativních návrhů dostávají zásady, které její strana prosazuje již dlouhou dobu. V rámci diskuse o nových změnách v oblasti sociální pomoci se zaměřuje především na problém exekucí a insolvencí. Podle jejích slov existují lidé, kteří usilovně pracují na návratu k běžnému pracovnímu životu a snaží se uniknout z exekuční pasti. Avšak stávající právní úpravy nahrávají zejména těm subjektům, které profitují z dluhů a exekucí.
Šafránková upozorňuje na strategii svého hnutí zaměřenou na vytvoření spravedlivého sociálního systému. Tento systém by měl jasně rozlišovat mezi skutečně potřebnými jedinci a těmi, kteří úmyslně zneužívají sociální dávky k obohacení na úkor ostatních obyvatel České republiky. Je nezbytné ukončit neetické praktiky spojené s chudobou a předejít vzniku marginalizovaných lokalit.
V souvislosti s tím navrhla několik pozměňovacích návrhů i usnesení pro Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. To by mělo vyzvat vládu k tomu, aby prostřednictvím Ministerstva práce a sociálních věcí vyvinula efektivní nástroje pro využití příspěvků pro děti takovým způsobem, aby tento příspěvek skutečně sloužil dětem.
Podle Šafránkové je důležité zajistit přesné podmínky pro použití dětského přídavku například ve školách nebo u orgánů ochrany dětí v situacích, kdy zákonní zástupci nesplňují svoje rodičovské závazky nebo se vyhýbají práci bez relevantního důvodu. Cíl je jasný: dávky by měly sloužit ke krytí základních potřeb dítěte jako jsou školní pomůcky či stravování.
Dále požaduje od vlády přesvědčení o správném směřování těchto nástrojů takovým způsobem, aby dávky skutečně podporovaly rozvoj dítěte místo toho, aby byly pouze dalším příjmem rodičů bez využití pro jejich potomky.
Nakonec apeluje na zvýšenou pozornost situacím zanedbávání dětí ze strany zákonných zástupců spolu s jejich pasivitou vůči pracovnímu trhu; to vše požaduje reflektovat při tvorbě legislativních změn a konkrétních opatření.Šafránková ze strany SPD vyjádřila potěšení z toho, že do zákonné úpravy se konečně dostávají principy, které tato strana prosazuje po dlouhou dobu. Podle ní je to důležitý krok směrem k lepšímu fungování právního rámce v České republice. Zákonodárci by měli brát v úvahu názory a doporučení odborníků i veřejnosti, aby byly všechny aspekty náležitého fungování legislativy pokryty.
Zástupci SPD mají vůči současnému návrhu několika výhrad, které považují za zásadní pro další diskuzi ve Sněmovně. Kritizují zejména nedostatečné zapracování některých klíčových principů, které v minulosti opakovaně navrhovali a hájili. Šafránková zdůrazňuje význam konzistence a stability v legislativním procesu a varuje před případnými negativními dopady na občanskou společnost.
Podle jejích slov je důležité zajistit transparentnost a zrozumitelnost všech změn ve splnění regulatorních požadavků. Na základě svých zkušeností upozorňuje na to, že složitost právních norem často vede k jejich špatnému pochopení ze strany široké veřejnosti. SPD proto trvá na jednodušší formulaci legislativních návrhů.
Dalším bodem kritiky ze strany Šafránkové je nutnost provázanosti jednotlivých změn s už stávajícími právními normami. Když rozšíříme okruh regulací bez vzájemného propojení se staršími zákony, může to vést ke konfliktům nebo paradoxním situacím při jejich aplikaci v praxi. Z tohoto důvodu apeluje na kolegy poslance o pečlivější posouzení navrhovaného textu.
Šafránková také posílila volání po větší koordinaci mezi různými ministerstvy při vytváření nových pravidel týkajících se veřejné správy i sektoru podnikání. Vychází z přesvědčení, že efektivní spolupráce těchto institucí povede k kvalitnější legislativě shodné s potřebami občanů i podnikatelů.
Celkově lze shrnout její postoje tak, že procedurální změny musí odpovídat reálným potřebám společnosti a reflektovat roli státu jako servisního orgánu pro své občany. To podle ní bude kladem nejen pro současnou generaci obyvatelstva České republiky, ale také pro budoucí vývoj našeho právního systému a demokratických hodnot.