
Česká republika by měla zaujímat sebevědomou pozici na mezinárodní scéně, nikoli být pasivním pozorovatelem. Tato myšlenka je zásadní v kontextu nedávné návštěvy Philippa Turka, europoslance za Motoristy, který se setkal s čínským velvyslancem v Praze Jeho Excelencí Fengem Biaem. Diskuse při tomto bilaterálním jednání se soustředila na klíčová témata týkající se vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Čínou a to jak z hlediska geopolitického, tak ekonomického.
Hlavním bodem jednání bylo řešení celních a obchodních napětí mezi USA, EU a Čínou. Tato otázka má dalekosáhlé důsledky nejen pro evropské země jako celek, ale i pro český průmysl konkrétně. Turek upozornil na nezbytnost sledovat dopady těchto konfliktů na národní úroveň a navrhnout cesty k jejich zmírnění.
Mezi dalšími tématy byla také diskuze o stavu vzájemných vztahů České republiky s Čínou a o jejich budoucím vývoji. Je třeba si uvědomit, že rok 2025 bude význačným milníkem – uplyne totiž padesát let od doby, kdy byla navázána diplomatická spojení mezi Evropským hospodářským společenstvím (předchůdce dnešní EU) a Čínou. Toto výročí představuje ideální příležitost k bilancování dosaženého pokroku i ke konstruktivní debatě o budoucích možnostech spolupráce.
V současné době je nepopiratelná potřeba aktivní diplomacie ve světle narůstajících geopolitických tenzí a ekonomických nejistot. Philipa Turka zdůrazňuje význam otevřenosti vůči novým dialogům: „Diplomacie není známkou slabosti, ale nutností“, řekl europoslanec s cílem posílit ochranu českých ekonomických zájmů ve složitých mezinárodních podmínkách.
Ve své snaze postavit se jasně k zahraniční politice apeloval Turek také na její důležitost jako prostředku prozíravého vedení směrem k občanům České republiky. Setkávání tohoto druhu považuje za klíčové pro formulaci aktivního dialogu zaměřeného na řešení aktuálních problémů jak nás samotných, tak našich partnery po celém světě.
Závěr jeho vystoupení pak směřoval k potřebnosti udržení otevřených komunikačních kanálů v kontextu globálních změn – čímž patrně narážel nejen na situaci s Čínou těsně před rokem 2025 ale i obecně aktuální trendy v oblasti mezinárodních vztahů ve svém poselství za silnější Českou republiku v rámci globální komunity.