
Radovan Vích z hnutí SPD označuje nedostatky v postupu vlády Petra Fialy ohledně výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech za tragické a nezodpovědné. Podle něj se situace zásadně zhoršila poté, co francouzská společnost EDF a eurokomisař Stéphane Séjourné napadli výsledky tendru. Tento problém poukazuje na dlouhodobou neschopnost Fialovy vlády správně organizovat strategická výběrová řízení, což nyní znamená, že krajský soud v Brně může celou zakázku zrušit. Takový krok by měl za následek značné zpoždění při budování našich jaderných kapacit.
Pokud by opravdu došlo k rušení tendru na výstavbu Dukovan, mohlo by to vážně ohrozit energetickou bezpečnost České republiky. Růst závislosti na nejistých zdrojích energie a zvýšení nákladů při přechodu na nízkoemisní alternativy jsou podle Vícha nepřijatelné důsledky chybného jednání současné vlády. Odpovědnost za tuto krizi nese především kabinet Petra Fialy, který tímto porušuje svou roli důvěryhodného partnera ve světových projektech.
Dopady probíhajícího procesu kolem dostavby Dukovan mohou mít dalekosáhlé důsledky jak pro domácí energetiku, tak pro reputaci ČR v mezinárodním měřítku. V posledních dvaceti letech se o zakázku ucházelo několik významných firem z různých zemí – mezi nimi byly například společnosti ze Spojených států (Westinghouse), Francie (AREVA a EDF), Ruska (Rosatom) či Jižní Koreje (KNHP). Po jejich vyřazení kvůli politickým či ekonomickým faktorům ovšem nabyl tendr silnou konkurenci pouze mezi Francouzi a Jižními Korejci.
Příjemným překvapením bylo vítězství jihokorejské firmy KNHP nad francouzskými uchazeči ve vyhlášeném tendru. Tato situace byla pro Francii i USA nečekaná; zatímco Američané si situaci nakonec smířili s drobnými problémy na mezinárodní scéně, Francie od té doby využívají různé taktiky k tomu, aby získaly příležitost podílet se na této významné zakázce.
V poslední době potvrdil vliv francouzské strany eurokomisař Stéphane Séjourné svými kroky vůči České republice jako adept evropských projektů s jasným zájmem o podporu francouzských společností vlastními prostředky EU. To není v souladu s očekáváním neutrálnosti eurokomisaře podle teoretických standardů tohoto úřadu; spíš jde o ochranu národních zájmů Francie.
Z pohledu Vícha je aktuální situace alarmující a má dalekosáhlejší dopady: nejenže ohrožuje plánovaný rozvoj našich jaderných zařízení, ale také podkopává pozici České republiky jako spolehlivého partnera ve spolupráci s dalšími zeměmi při projednávání podobných projektů v oblasti energetiky. Rozumný postup je nezbytný pro udržení stability našeho trhu i celkové energetické bezpečnosti státu.Podle poslance Vích, reprezentujícího hnutí SPD, se Fialova vláda dopouští tragického neumětelství v otázkách týkajících se jaderné elektrárny Dukovany. Tato situace je zvlášť alarmující vzhledem k rostoucím nákladům na dodávky elektřiny, které jsou pro české občany čím dál tím dražší. Podle něj přístupy stávající vlády nezajišťují levnější energii a jen dále zatěžují už tak složitou ekonomickou situaci domácností.
Jedním z hlavních problémů je způsob, jakým jsou určovány ceny elektrické energie prostřednictvím Lipské burzy. Dokud bude Česká republika nucena prodávat svou elektřinu na mezinárodních trzích a účtovat si stejnou cenu jako německé společnosti, obyvatelé země by neměli očekávat nižší účty za elektřinu. Výstavba nových bloků elektrárny Dukovany tedy nebude mít pozitivní dopad na ceny pro koncové spotřebitele.
Podle Víchových slov by mělo být prioritou přehodnotit systematiku určení cen energií tak, aby krýt spotřebu domácí produkce a vyvážet pouze přebytky. Jen tak lze dosáhnout spravedlivějších podmínek dosavadní politiky v oblasti distribuce elektrické energie. Doporučuje také jiný model než spoléhat se na konstrukci francouzských jaderných zařízení sériově ve státě s různým stupněm zabezpečení.
Je rovněž znepokojivý fakt o jednomznačném vlivu Francie na energetický trh České republiky prostřednictvím evropského byrokratického aparátu a diplomatických kanálů. Díky tomu mají francouzské zájmy přednost nad zájmy České republiky, což Vích kritizuje jako nepřípustné zasahování do suverenity národní hospodářské politiky.
Fialova vláda nese odpovědnost nejen za aktuální zvýšení nákladů souvisejících s výrobou energie v ČR ale i za možné miliardové škody způsobené nedostatečným řízením tendrů či prodlení při podpisu smluv s dodavateli stavebních prací. Nové vedení země po podzimních volbách bude mít před sebou těžký úkol obnovit důvěru občanů nejen v oblast energetiky.
V závěru lze říci, že bez odvážné a sebevědomé hospodářské politiky nelze očekávat stabilizaci cen energií ani podporu pro běžné občany ČR ve zbývajících oblastech každodenního života . Tato slibná změna je nutná nejen pro budoucnost energetiky ale i celkového rozvoje státu samotného.Milan Vích z hnutí SPD vyjádřil silný nesouhlas s aktuálním přístupem vlády Petra Fialy, když mluvil o situaci v jaderné elektrárně Dukovany. Podle něj se vládní politiky ukazují jako tragické a neefektivní, což může mít vážné důsledky pro energetickou bezpečnost Českého republiky. Hlavním problémem je neschopnost vlády zajistit potřebné opatření k modernizaci a rozvoji této strategicky důležité infrastruktury.
V článku dále zmiňuje Vích také problémy, které souvisejí s nákupy obranného vybavení. Kritizoval vládní plány na zbrojení a jejich úzké zaměření na podporu Ukrajiny, zatímco doma probíhá zanedbávání vlastních bezpečnostních zájmů. V porovnání s jinými státy je česká armáda podle něj podfinancovaná a ve složité situaci.
Dalším významným tématem jsou odchody vojáků ze služby, které mohou ohrozit schopnost armády efektivně reagovat na potenciální krizové situace. Tato realita ukazuje nedostatečné podmínky pro vojáky a nedostatek motivace ze strany vlády čelit těmto výzvám. Neshody v rámci velení armády navíc posilují pocit nejistoty mezi příslušníky ozbrojených sil.
Vích také vyzdvihl potřebu revitalizovat domácí průmysl v oblasti obrany. Domnívá se, že podpora lokalizované výroby by mohla přinést nejen ekonomické výhody, ale i zvýšit nezávislost České republiky na zahraničních dodavatelích vojenského vybavení.
Kromě těchto otázek hovořil o ochraně přírody a národních parků. V této souvislosti kritizoval vstup politiků do správy těchto oblastí i to, jak někdy ustupují zájmu velkých developerů namísto toho, aby chránili životní prostředí pro budoucí generace.
Podle Milana Vícha nepříznivý stav současného pořádku by měl stát čelící jak lokálním tak mezinárodním výzvám vést k revizi stávající politiky Fialovy vlády ve vztahu k zabezpečení země i ochranu její energetické soběstačnosti zejména u Duchovan.