Ing. Antonín Seďa, předseda místní organizace SOCDEM v Uherském Hradišti, se ve svém článku věnuje problematice bydlení a vyjadřuje se k aktuálnímu stavu výstavby ve městě. Vyzývá k podpoře nových projektů městských nájemních bytů a družstevní výstavby jako klíčových opatření pro zlepšení dostupnosti bydlení pro občany. Jeho příspěvek je reakcí na odlišný přístup současné koalice vedené radnicí, což ukazuje na rozdíl v prioritách mezi těmito politickými subjekty.
Sociální demokraté kritizují současnou strategii radnice, která doposud podporuje zejména privátní developery a soukromou výstavbu. Seďa upozorňuje na to, že navrhované projekty „prefabrikovaných“ bytů či dohody zaměřené na získání bytu výměnou za městské pozemky nedokážou řešit skutečné problémy s cenovou dostupností bydlení. Mladé rodiny často nemají šanci pořídit si vlastní byt kvůli vysokým cenám, které jsou ovlivněny investičními nákupy a následným drahým pronájmem.
Naopak SOCDEM prosazuje vídeňský model nájemního bydlení, kde se do stavby státních a družstevních bytů investují významné finanční prostředky ze strany státu i obcí. Tato koncepce by měla za cíl snížit ceny nájmů díky regulaci a nižším úrokovým sazbám. Město má také možnost využít své pozemky záporně ke snížení celkových nákladů stavebních projektů o deset procent nebo je dlouhodobě pronajímat stavebním družstvům.
Zaožený návrh rozpočtu pro rok 2025 se zdá být dalším krokem zpět k nedostatečné podpoře obecního nebo družstevního bydlení podělena městem. Ing. Seďa označuje sliby zastupitelstva za populistické řeči bez skutečného obsahu, které doposud nevytvořily potřebnou změnu v oblasti dostupnosti obytného prostoru.
Podle jeho názoru je nezbytné reformulovat pohled spolu s prioritami radnice takovým způsobem, aby odpovídaly skutečným potřebám společnosti – nejen s ohledem na problematiku bydlení mladší generace byl působit i otázka regulace kapacity zařízení jako jeslí nebo mateřských škol.
Cílem iniciativy SOCDEM je tak poskytnout reálná a efektivní řešení problémům spojeným s demografickými změnami v Uherském Hradišti i přilehlých obcích tímto způsobem zaměřením přímo na potřeby jejich obyvatel integrovaným způsobem rozvoje veřejných služeb během plánování nových obytných projektů.
