Arabista Pelikán: Afghánistán je úplně jiná kultura. Tamní ženy litují naše ženy, že musí chodit do práce

Magazín
Ze společnosti, celebrity a zajímavosti.
afghanska zena
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek23. 8. 2021

Arabista Petr Pelikán, který je odborníkem na Afghánistán a sám jej několikrát navštívil, se stal v posledních dnech vzhledem k událostem v této zemi vyhledávaným hostem několika pořadů. Naposledy navštívil internetový pořad bývalého moderátora Českého rozhlasu.

Petr Pelikán působí jako poradce premiéra Babiše pro oblast migrace a je také bratrem bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Další zajímavostí je, že je honorárním konzulem Súdánu v České republice.

V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v pořadu Xaver Live nabídl poté arabista Pelikán zajímavý pohled do myslí afghánských lidí, která pro nás může být mnohdy i značně nepochopitelná.

Arabista říká, že záběry zděšených lidí z kábulského letiště jsou lokální záležitostí, protože se zde a v dalších městech jedná o jinou vrstvu obyvatel. Myslí si však, že lidé na venkově, kdy Afghánistán je převážně venkovskou zemí, vnímají události posledních dní jinak než právě například v Kábulu.

Pelikán hovoří o Afghánistánu jako o spíše kmenovém území oblastních náčelníků s rodovými vazbami než státu, který by dokázala spravovat jedna centrální vláda – a nebude to prý jinak ani za vlády Tálibánu, protože vliv kmenových vůdců a jejich zvyků zůstane zachován.

Ostatně označení Tálibán prý není přesné. Jedná se podle jeho slov pouze o náš konstrukt, ale uskupení, které se chopilo moci, si samo říká Islámský emirát Afghánistán a tvořit jej mají převážně venkované. O vývoz terorismu ze země nemá obavy, protože se prý jedná spíše o afghánské nacionalisty než expanzivní islamisty.

Každý kmen poté na svém území vládne podle vlastního výkladu islámu, různých místních tradic i pravidel. Co mají Afghánci společného je prý to, že sebe často vidí jako nejlepší na světě a až přehnaně hledí na svou čest. Z toho v této kultuře podle Pelikána pramení někdy i takzvané vraždy ze cti.

Zajímavé bylo, když se debata stočila na téma žen. Evropské ženy nyní litují ženy v Afghánistánu, které s příchodem Tálibánu budou mít z našeho pohledu menší svobodu a práva, a přitom ani netuší, že afghánské ženy mohou litovat zase je. “Tradiční afghánská žena lituje českou ženu, protože musí chodit do práce, neživí ji muž. Musí se o všechno starat a nemá to zlato, které ona dostala ke svatbě. Je pro ně nepředstavitelné, že v té ‘barbarské’ Evropě platí ženy věno muži,” říká arabista Pelikán.

K otázce migrace Pelikán sdělil, že Tálibán lidem podle jeho názoru bránit v odchodu ze země nebude, ale že migrace z Afghánistánu bude pouze z toho důvodu, pokud ji Evropa dovolí.

O islámu jako takovém poté arabista hovoří, že není kompatibilní se západním způsobem života z toho důvodu, protože by měl být neměnný, kdežto v naší kultuře život prochází neustálým vývojem. Zároveň však dodává, že problémy při migraci nevznikají principiálně kvůli islámu, ale spíše všeobecně z důvodu výrazně rozdílného způsobu života.Zdroj: rozhovor s Petrem Pelikánem na Xaver Live

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
147 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Scandaal66
Scandaal66
2 let

Takže naše média všemožně líčí,jak jsou ženy v Afghánistánu utlačované, protože nemohou pracovat a ono je to vlastně naopak…jsou spokojené jako želvy..

Jindřiška
Jindřiška
2 let

Proč je ta země tak chudá, když jim ze zahraniční chodila desítky let podpora ve výši 75% jejich domácího produktu. Proč jim tam nevybudovali továrny, obchody, zemědělství, vybudovat odsolovací zařízení, vodovody, nepodpořili soukromníky aby se sami živili. Proč jim američané dluží 3 miliardy dolarů. Myslím si, že jejich ženy které se za dnes již minulé éry emancipovaly, těžko se jim bude vracet do čtyř stěn. Ano u nás ženy pracují, protože jsou u nás nízké platy ale já sama budu raděj chodit do práce než být zavřená doma, nesmět ven, kývat mužským nápadům, poslouchat… Zlato mám také, určitě ho nemají víc 🙂

Aleš
Aleš
2 let

Ano, přesně tak, chudáci naše ženy.. Sdílejte, dokud to nesmažou.. 🙂 🙂 🙂

Dáša
Dáša
2 let

Pan Pelikan to rika, jak to je. Ma pravdu a ze my to vidime jinak – je nas problem,,,,

Jan
Jan
2 let

Ano… takhle nejak to jejich litovani vypada….

https://www.facebook.com/StealthyFreedom/videos/551339992727608

Kamil
Kamil
2 let
Reply to  Jan

A na tom videu je snad tradicni afghanska zena z vesnice, o ktere mluvi Pelikan? Uz podle toho vybaveni mistnosti to nebude vesnice urcite, ale tipoval bych Kabul.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Kamil

“Tradiční afghánská žena lituje českou ženu, protože musí chodit do práce, neživí ji muž. Musí se o všechno starat a nemá to zlato, které ona dostala ke svatbě. Je pro ně nepředstavitelné, že v té ‘barbarské’ Evropě platí ženy věno muži,” říká arabista Pelikán.

Kde je slovo vesnice? A kdyz uz tedy to cleneni… a mluvi o “tradicnich zenach” z vesnice, proc nezmini (zrejme netradicni) zeny z Kabulu?

Prosim projdete si par info od “netradicnich” zen z islamskeho prostredi na https://www.mystealthyfreedom.org/
Je tam spousta pribehu. Vetsinou smutnych a pro nas nepochopitelnych. V tom jedinem s Pelikanem souhlasim. Je pro nas tezke pochopit jaka tam ziji z naseho pohledu hovada a jeste tezsi, ze islam neni nabozenstvi v nasem slova smyslu.

Jak moc musi byt silene pro zenu v islamske zemi zjisteni, kdyz o ni nekdo v neislamske zemi prohlasuje, ze je vlastne rada za satek, zakaz jizdy na kole, zakaz samostatneho svobodneho vychazeni, zakaz ucastnit se nekterych verejnych akci jako divak, zakaz zpivani atd atd

Kdyz zeny, ktere nemusi tyto zakazy podstupovat, je obhajuji. Stejne zakazy, za jejiz poruseni ji v jeji vlastni zemi hrozi az fyzicka likvidace.

Nemusime sdilet stejny nazor – jen ukazuji alternativu. Je na kazdem, zda bude za duverihodnejsi zdroj informaci povazovat vypovedi zen, kterym hrozi fyzicka likvidace ve spolecnosti, ve ktere ziji nebo vypoved muslima, jemuz jeho vira takoveto spolecenske standardy ospravedlnuje.

Kamil
Kamil
2 let
Reply to  Jan

Je videt, ze jste ten rozhovor vubec nevidel a mozna ani necetl tento clanek, protoze:

“Arabista říká, že záběry zděšených lidí z kábulského letiště jsou lokální záležitostí, protože se zde a v dalších městech jedná o jinou vrstvu obyvatel. Myslí si však, že lidé na venkově, kdy Afghánistán je převážně venkovskou zemí, vnímají události posledních dní jinak než právě například v Kábulu.”

Takze v Kabulu zije logicka jina spolecenska vrstva lidi nez na vesnici – uplne stejne jako ziji rozdilne smyslejici a odlisne zijici lide u nas na vesnici a v Praze (videt je to napr. ve volbach).

Tradicni zena vychazi ze slova tradice. Kde se dodrzuji i v Cesku nejvice tradice? No na venkove, logicky.

Problemem pak je, ze v Afghanistanu je z mest tak akorat obrovskej Kabul se 4 milionama obyvatel, ale pak uz je jen par nekolika statisticovych mensich mest. Cela zeme ma cca 39 milionu obyvatel, takze Kabul tvori jen cca 10 % obyvatel, vetsina zeme jsou vesnice – a tam ziji prave ty tradicni zeny.

Jinak co pisete, tak opet vychazi z nepochopeni cele situace. Vy se na to divate ze sveho pohledu. Tradicni afghanska zena na vesnici muze byt spokojena se svou roli a zivotem – tvrdit opak nemuzete. Stastne dokazou byt i kmeny v dzungli, ktere si ziji podle svych tradic. Je to proste jina kultura.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Kamil

Je videt, ze jste zadny z tech clanku a videi, co jsem Vam zde poslal nevidel a mozna ani necetl, protoze:
Kdyz to shrnu. Dle Vas jsem nepochopil, ze tradicni afghanska zena na vesnici je spokojena se svou roli a zivotem? A vlastne problem s islamem ma cca 10% zen? Predevsim pak tech, ktere maji pristup k internetu a tvorbe videi, ze? Znate kmen v dzungli, ve kterem otec zabije ze cti svoji vlastni dceru sekyrou jen proto, ze prisla pozde v noci domu? Jmenovala se Reyhaneh Ameri a byla z vesnice… Dle Vas tradicni zena.

Opravdu moc by mne zajimalo, co by Vam na Vase argumenty o nepochopeni rekla tato zena:

https://www.facebook.com/watch/?v=4817613701586139

nebo tato zena:
https://www.facebook.com/watch/?v=551339992727608

nebo tato:
https://www.facebook.com/watch/?v=237288998398741

nebo tato:
https://www.facebook.com/watch/?v=826342194913503

tato:
https://www.facebook.com/watch/?v=799071624118534
….

A jak byste temto zenam, rekl do oci Vy, ze nechapou spokojenost tradicnich zen z jine spolecenske vrstvy na venkove s jejich zivotem… Myslim, ze pojem tradicni afghanska zena by slysely od Vas poprve ve svem zivote…

Preji Vam hezky den a dekuji za vymenu nazoru.

Kamil
Kamil
2 let
Reply to  Jan

Zena z toho prvniho videa je z Kabulu, sama to i rika. A o zenach z Kabulu jsem nemluvil ani ja, ani Pelikan. Takze se doucte prosim prvne zemepis. Rec byla o tradicnich zenach na vesnicich. Kabul se 4 miliony obyvatel neni vesnice.

Snad jiz chapete pointu.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Kamil

To je jak u blbych na dvorecku. Reyhaneh Ameri BYLA z vesnice. Dle vaseho tvrzeni to byla tradicni zena z TRADICNI islamske rodiny. A to ji prave stalo zivot! Tak jako spoustu jinych TRADICNICH zen! Uz chapete tu pointu Vy?? Ono jaksi ty zensky z vesnice moc prilezitosti posilat videa na internet nemaji.

Prosim nechme toho. Necekam, ze zmenite nazor a predpokladam, ze ani Vy neverite tomu, ze dokazete pohnout tim mym. At si nahodny ctenar z nasi diskuze vezme, co potrebuje. Hodne stesti do zivota.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Kamil

Toto je zprava od zen z islamskeho sveta pro Vas a Vam podobne… Treba jednou pochopite

https://www.facebook.com/StealthyFreedom/photos/a.859102224103873/5022232941124093

Anna
Anna
2 let
Reply to  Jan

Jane, je hezké jak se žen zastáváte, ale opravdu se na jejich svět díváte “oknem své kultury”. Když se bavíte i se vzdělanými muslimskými ženami (třeba výměnné programy VŠ) nebo i se ženami v různých islámských státech, ony by většinou nechtěly žít jako my. Chtěly žít podle jejich zvyklostí. A vyprávěly rodinné situace, že ta jejich verze života (způsob života v islámu), je ta jedinná správná. Asi vám to zní divně, mě to za studií taky přišlo divné. V podstatě já je chtěla přesvědčit na evropské myšlení, ony mě na islámské. Pochopila jsem až časem, po letech. Ty slečny z VŠ jsou dnes o 20 let starší a naše životy porovnáváme stále. A už je chápu. ŽIJ A NECH ŽÍT. Náš způsob života není ten nejlepší, který bychom měli někomu nutit i proti jeho vůli. Vaše odkazy jsem neviděla, ale asi jsou o vraždách ze cti. Ano, jsou hrozné. A ano, dokonce je často naplánují a někdy i provedou ženy, a není to malé procento. Svět žen je často sám o sobě zákeřný a ženy častěji než muži hlídají muslimský svět cnosti. A ubližují si navzájem. Je v tom mnoho nepochopitelného. Obrátím list na Evropu. Co se týče života, jako evropské ženy jsme opravdu chudáci. V rámci emancipace a sebedokonalosti jsme se dobrovolně uvázaly k 8 hod pracovní době, následné práci v domácnosti, staráme se naplno o děti i o staré rodiče, pracujeme do úmoru do 65 let ( a bude ti víc). A padáme z toho na ústa, žijeme v permanentním stresu a jsme z toho nemocné – a zároveň si tleskáme jaké jsme skvělé a přesvědčujeme ostatní národy, že jedině toto je správný život. Odevzdáme státu nadšeně a s radostí 48% + 21% procent svých příjmů na daních a chováme se tak, jako bychom měli právo říkat ostatním jak mají žít. Opravdu jsme tak dobří a chytří a máme to tak skvěle vymyšlené, že máme právo říkat ostatním co je PRO NĚ nejlepší?

Jan
Jan
2 let
Reply to  Anna

Ja zase na studiich potkal pouze muslimske muze. NIKOLI zeny. Zajimave ze? A jeste zajimavejsi, ze zde ti muslimove jedli veprove a pili alkohol atd, ale doma by si to NEDOVOLILI. Chodili s divkami, ktere cim vyzyvaveji byly oblecene, tim lepe. Ty same divky, ktere by ve sve zemi nutili byt zahalene. Jestli si nektere zeny v islamskem svete (ne muslimky v evrope) – dle Vaseho nazoru – ziji tak bajecne a nevadi jim jak se k nim spolecnost a muzi chovaji OK. Souhlasim s Vami ze jsou a neni jich malo. Ja budu ale nadale hajit prava tech druhych zen, ktere to tak neciti i kdyz na nesmyslne diskuzi pod bezvyznamnym rozhovorem.
Humorne mi prijde, jak uz me tu nekdo presvedcoval, ze jde hlavne o tradicni zeny z vesnice, kterym islamsky svet tak uzasne vyhovuje… a tem vzdelanym z Kabulu se to nelibi. Asi jsou malo tradicni. Ted mi zase pisete Vy, ze ty vzdelane jsou ty, ktere jsou z toho vseho nadsene… Nejdriv si to vsechno nejak ujasnete mili oponenti…
Kde se kruci tedy porad berou ty protestujici zeny, ktere by s Vama nesouhlasily??? 🙂
Mimochodem nerikam ostatnim, co je pro ne nejlepsi, ja si dovolim tvrdit, ze nazory Pelikana a Vase jsou paskvil.

Tady ta hrstka zen, ktere by daly mozna hodne za pouhy zlomek ze zpusobu Vaseho zivota, za ktery Vase predchudkyne tak moc bojovaly a ktereho si moc nevazite a nejspis o nej zase prijdete:

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/afghanske-zeny-v-kabulu-demonstrovaly-za-sva-prava-talibove-na-ne-prisli-s-bicem-40371033

A pro pobaveni zde ukazka, toho uzasneho systemu

https://www.mystealthyfreedom.org/iranian-tv-cuts-away-from-live-man-utd-spurs-game-because-of-woman-referee/

Dáša
Dáša
2 let
Reply to  Jan

Lide, kteri tomu vubec nerozumi a vubec se nedovedou vcitit do tech lidi tam – mohou mit podobne nazory, jako jsou ty vase,,,, a problem je na svete – nepochopeni rozdilnych kultur,, ach jo,,,,

Jan
Jan
2 let
Reply to  Dáša

Zajimave. Ja jen papouskuju informace z autentickych videi, zen zijicich v islamskem svete. Da se pochopit jinak nez zverstvo zavrazdeni vlastni dcery ze cti ve zvracene vire, protoze prisla pozde v noci domu? Divka z vesnice. “Tradicni zena”. Jmenovala se Reyhaneh Ameri. Neznam kmen v dzungli, kde by kdokoli neco stejneho udelal. Skoda, ze ty zeny “tomu zrejme take nerozumi” a neuvedomuji si jake stesti vlastne maji, ze nemusi do prace.

Obrazne receno: kdyz se nekdo narodi s postizenim a nevidi, skonci jako slepec. Neznamena to, ze neni stastny ve svem zivote a neni za nej vdecny. A ted si predstavte, ze mu muzete poskytnout zrak, ktery nikdy nemel a ani nezna. Ale ne. Vy reknete, on je stastny tak, jak je. Nezada od zivota vice. On vlastne ani nevi, co zadat smi .

Anna
Anna
2 let
Reply to  Jan

Otázka je, jestli bude se zrakem štastný. Může se stát, že přijde, nešťastný a zoufalý, že byl štastný za svůj život slepce a vy jste mu dal dar, který je ale prokletím. Protože v novém světe se zrakem žít neumí a do starého života slepce se vrátit nemůže. (když se zamyslíte, je to neštěští, a jestli vám to něco evokuje – tak ano, jsou za tím příběhy)

Jan
Jan
2 let
Reply to  Anna

Toto je zprava od zen z islamskeho sveta pro Vas, zenu ze sveta zapadniho. Jen preposilam. Snad je to pochopitelne i pro Vas. https://www.facebook.com/StealthyFreedom/photos/a.859102224103873/5022232941124093

Jan upravil komentář před 2 let
Václav
Václav
2 let

Hlavně jich sem hodně přivezte abychom je tedy mohli živit. Do práce je asi tedy jen tak nedostaneme!

147
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x