Vláda lhala ústy premiéra Fialy či příslušných ministrů o tom, že nebude zvyšovat daně nebo i o tom, že se nebude zvyšovat věk odchodu do důchodu. Nesmíme zapomínat ani na několikaměsíční lži dnes již bývalého Pirátského ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše o tom, jak digitalizaci stavebního řízení zvládá a zvládne, přičemž způsobil maximálně tak zdržení nové výstavby a obří škody státu i firmám.
Další šokující odhalení lží Fialovy vlády přišlo od statistického úřadu, který na základě konzultace s bruselským Eurostatem zvýšil údaj o schodku státního rozpočtu za minulý rok. Ten je tak nyní dle těchto výpočtů vyšší než za Babišovy vlády v roce 2020, kdy tu byl covid.
Ministerstvo financí v lednu tohoto roku zveřejnilo a zároveň se chlubilo tím, že se podařilo schodek rozpočtu dokonce snížit oproti původně schválenému plánu o zhruba 6 miliard na 288,5 miliard. Eurostat však již v záři upravil tento údaj na 334 miliard korun, protože oficiální údaj Fialovy vlády nezahrnoval 45 miliard z mimorozpočtových fondů, což je trik, pomocí kterého může vláda schovávat další dluhy, a který byl kritizován nejen opozicí, ale i Národní rozpočtovou radou.
Nyní Eurostat podle analýza ekonoma Lukáš Kovandy toto číslo ještě navýšil, a to na 347 miliard. Dluh prezentovaný vládou ve výši 288,5 miliard je tedy takový PR údaj, reálný dluh za rok 2023 byl ve výši 347 miliard. To je druhý nejhorší výsledek hospodaření od revoluce. Dle výsledků Eurostat horší o 2 miliardy i než první covidový rok za Babišovy vlády.
Rozdíl oproti podmínkám, za jakých hospodařil Babiš a jeho ministryně financí Schillerové, je však značný. V roce 2020 za covidu postihl Česko rekordní propad 5 procent HDP, protože velká část ekonomiky byla vypnuta. Navíc se musela Babišova vláda vypořádat s velkými náklady na vyplácení kompenzací. I když měla Fialova vláda objektivně také své problémy, tak ani zdaleka nemusela řešit nic takového, přesto má dle Eurostatu druhý nejhorší výsledný schodek rozpočtu od revoluce.
Kde jsou teď ti vládní politici, kteří Babišovu vládu za takto vysoké schodky rozpočtu kritizovali a tvrdili něco o rozvratu veřejných financí a bankrotu státu? Šlo očividně pouze o předvolební řeči, protože po 4 letech podobného hospodaření Fialovy vlády bychom s takovou už dávno zbankrotovali.
Nejvíc nehorázné na tom však je, že si premiér Fiala či jiní vládní politici i přes tato čísla s používáním různých rozpočtových triků dovolí veřejně prohlašovat, jak ozdravují veřejné finance a snižují dluhy.