Voják Petr Pavel kandidující na Hrad je podobný případ jako policista Šlachta kandidující do Sněmovny

Glosa
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
petr pavel
Generál Petr Pavel v době, kdy sloužil armádě
Foto: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Radek Polívka7. 6. 2022

Potenciální kandidatura vojenského generála Petra Pavla na prezidenta nápadně připomíná kandidaturu policisty Roberta Šlachty do sněmovních lavic. Jde o uznávané osobnosti díky svému působení ve vojenských či policejních strukturách, ale být lídrem parlamentní strany, nebo dokonce být hlavou státu, chce přeci jen trochu i toho politického umu. V případě prezidenta by mělo jít také o politické zkušenosti.

reklama

Politika je řemeslo jako každé jiné. Prezidentem by tak měl být politik, který se v politické situaci již orientuje. Nedostatky v širších společensko-politických otázkách, které musí politik ovládat, podtrhly v debatách vaz policistovi Robertu Šlachtovi, který kandidoval s Přísahou v loňských sněmovních volbách. Přísaha sice jako nové uskupení získala slušných 4,6 procent hlasů a sáhla si tak na podporu státu, ale bylo to méně než v průzkumech a Šlachtovo hnutí se tak do Sněmovny nepodívalo.

Nedostatky v jiných oblastech, než je jeho vojenská odbornost, vyčetl Petru Pavlovi například současný prezident. “Nejsme Latinská Amerika, abychom měli v čele generála,” rýpnul si k tomu nedávno Zeman do Pavla.

S výrokem současného prezidenta se dá souhlasit. Mým názorem je také to, že by prezidentem neměl být nejen voják, ale ani policista, aktivista, herec či filantrop, ale jednoduše politik, který se ve svém řemesle orientuje, a víte, co od něj můžete čekat. Ve volbách však samozřejmě rozhodnou všichni občané, a tak není vůbec vyloučeno, že příštím prezidentem bude někdo z výše zmíněných povolání.

Není zatím jisté, koho podpoří vládní pětikoalice. Zda půjde právě o generála Petra Pavla, který kandidaturu ale zatím nepotvrdil, anebo vyšlou do boje politického kandidáta. Nabízí se jména pánů senátorů Vystrčila, Fischera či senátorky Němcové. Kandidovat za podpory pětikoalice by teoreticky mohl i současný premiér Petr Fiala. Za opačný politický břeh se zřejmě stane hlavním kandidátem politik v podobě bývalého premiéra Andreje Babiše.

Podle sázkových kanceláří máme aktuálně dva velké favority, a to Andreje Babiše a Petra Pavla. Až s výrazným odstupem za nimi můžeme vidět jména jako Pavel Fischer, ekonomka Danuše Nerudová, Petr Fiala, Miroslava Němcová, odborář Josef Středula, Miloš Vystrčil či filantrop Karel Janeček. Ve hře je však zatím tolik proměnných, že bych momentálně nevsadil na nikoho. Volby jsou přitom už zhruba za sedm měsíců.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x