Prezident chce vetovat manželství homosexuálů. Proti je i premiér Fiala

predseda ODS
Premiér Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek7. 6. 2022

Při úterní návštěvě maďarské prezidentky v Praze se český prezident vyjádřil, že hodlá vetovat manželství homosexuálů, pokud dojde k jeho schválení. Novela občanského zákoníku, která by umožnila manželství homosexuálů, dnes dorazila do Sněmovny.

reklama

Vzhledem k délce legislativního procesu a zřejmě bouřlivé diskuzi na politické scéně, je možné, že bude tuto novelu zákona řešit až nově zvolený prezident. “Chtěl bych oznámit, že pokud takový zákon dostanu na stůl, budu ho vetovat,” uvedl Zeman. Homosexuálním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. “Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka,” doplnila hlava státu.

Na postoj ke stejné problematice se novináři přímo po jednání s prezidentem Macronem v Paříži zeptali i premiéra Petra Fialy (ODS). Premiér zopakoval, že v této eticko-hodnotové otázce nebude stranické hlasování, ale každý člen bude hlasovat za sebe.

Fiala to vidí obdobně jako prezident. “Jsem připraven diskutovat o právním postavení lidí stejného pohlaví, kteří žijí v partnerském vztahu. Ale jsem také přesvědčen, že instituce manželství, tak jak je aktuálně postavena, by neměla být měněna. Vedou mě k tomu důvody mé víry a hodnot, které zastávám, ale budu samozřejmě respektovat jakékoliv demokratické rozhodnutí, ke kterému Parlament dospěje,” řekl premiér v těsné blízkosti Eiffelovy věže.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x